fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 4 tipy, kam s dětmi na jarní prázdniny, když není sníh: rodinná dovolená v Moravském krasu

4 tipy, kam s dětmi na jarní prázdniny, když není sníh: rodinná dovolená v Moravském krasu

  Že na jarní prázdniny není sníh se stává čím dál častěji. A nebo je jenom v nejvýše položených horských střediscích, kam se pak sjedou všichni lyžaři z celé republiky. Jarní prázdniny se tak stávají příležitostí, jak poznávat i další místa. Třeba právě Moravský kras a okolí. Mimo sezonu si vychutnáte aktivity, které tu v létě nezažijete.

  Na jarní prázdniny do jeskyní Moravského krasu

  Zajít si v chladných zimních dnech do jeskyně je vlastně skvělý nápad. V jeskyni je totiž celoročně 8 stupňů, takže se v ní i ohřejete. Na tradiční prohlídku se dostanete do Punkevních jeskyní, jejíž součástí je i propast Macocha. Punkevky jsou otevřeny každý den kromě pondělí. A navíc máte takhle mimo sezonu jistotu, že se do nich vůbec dostanete. V létě bývají vstupy často vyprodané a je třeba si je rezervovat dlouho dopředu.

  Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních zažijete prohlídku jenom s baterkou a ještě v prostorách, kam se v létě nechodí, abyste nevyrušili zimní netopýří spáče. Pokud máte raději více adrenalinu, je tam připravená i dobrodružná prohlídka po Stopách Nagela. Na ni už se chodí v pravém jeskyňářském oblečení. Přístupná je i dlouho neviditelná jeskyně Výpustek, jejíž součástí je bývalý vojenský kryt. Od března se pak dostanete i do Kateřinské jeskyně a Balcarky, tam už probíhají klasické prohlídky.

  Další výhodou návštěvy Moravského krasu mimo sezonu je, že nemusíte platit parkovné na záchytných parkovištích. A taky tam vůbec najdete volné parkovací místo.


  Proč byla jeskyně Výpustek dlouho neviditelná se dočtete v našem starším newsletteru.


  A propast Macochu už jste viděli?

  Horní můstek Macocha

  Propast Macocha je spolu s Punkevními jeskyněmi nejnavštěvovanějším místem Moravského krasu. Tahle 138 hluboká tajemná díra rozhodně stojí za návštěvu. Ať už do ní nakouknete z horního nebo dolního můstku, nebo dokonce ze spodu z útrob Punkevních jeskyní. Tu prazvláštní směsici pocitů asi jen tak nezapomenete. Dostanete se prostě na dno – propasti.

  Sepsali jsme proto pro vás několik tradičních, ale i netradičních způsobů, jak se na Macochu dostat. Jestli a jak to jde autobusem, vlakem, autem. Kde nejlépe zaparkovat. Kudy s kočárkem a kudy raději pěšky. Kudy jít, když v lednu a únoru nefunguje lanovka spojující dolní a horní část Macochy.
  A když na Macochu vyrazíte o jarních prázdninách, nemusíte stát ani na horním ani na dolním můstku frontu, abyste si tam udělali pěknou fotku.

  A když už budete z procházky kolem Macochy prokřehlí, v chatě Macocha v pohodě najdete i volný stůl a ohřejete se u kávy a jejich výborného povidlového knedlíku.

  Ledové krápníky v Moravském krasu

  Když pořádně přituhne, objevuje se v Moravském krasu ledová nádhera. Zamrzne malý vodopád u průmyslového areálu po cestě k Punkevním jeskyním.

  Ledopád u zastávky Starohraběcí v Moravském krasu

  V nejrůznějších menších jeskyních vznikají ledové krápníky. Ty nejkrásnější najdete třeba v malé jeskyni Jáchymka v Josefovském údolí, v Jeskyni Pekárna, ve Smrtní jeskyni, v Cigánské jeskyni nebo v Hladomorně pod Hradem Holštejnem.

  Ledové krápníky v Cigánské jeskyni
  Ledové krápníky v Cigánské jeskyni

  Ohřát se ve skleníku a na zámku

  Zámek Rájec-Jestřebí každoročně koncem února a v březnu zpřístupní pestrobarevnou paletu kamélií – královny zimních zahrad. Sbírka pochází už z 19. století. Kaméliemi je vyzdobený zámek a potkáte se s nimi na základním prohlídkovém okruhu. Nebo ve skleníku, kde jsou i k prodeji. Co takhle si pořídit originální suvenýr z Moravského krasu?

   


  9 ověřených tipů, kde se během chladných nebo deštivých dní s dětmi v Moravském krasu ohřát, najdete tady.


  Kam na běžky v okolí Moravského krasu

  Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

  A když už se u nás přeci jen objeví sníh, tak nejvíc si ho užijete na sever od Macochy. Ty nejlepší běžkařské trasy jsme už dřív sepsali tady.

  A pokud máte raději sjezdovky, tak je nejlepší se vydat ke Kunštátu do Olešnice. A stojí to za to, i když s sebou nemáte žádné vybavení, mají tam bezvadnou půjčovnu.

  A kdybyste si s sebou přibalily brusle, tak se stavte na blanenském zimním stadionu. Při veřejném bruslení je stadion často poloprázdný.


  Ať už u nás v krasu strávíte o jarních prázdninách den nebo týden, přeji vám společný čas plný takových zážitků, jaké potřebujete. A kdybyste potřebovali další podrobnosti, klidně napište.

  Maruška Horáková z Chalupy u Šrámků.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám?  Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *