fbpx
Přeskočit na obsah
Chalupa u Šrámků - terasa

UŽIJTE SI ZAHRADU

Ještě rozespalí, v pyžamu, a třeba i bosí se ráno projděte naší zahradou. Můžete si k tomu vzít kávu a užít si chvíli ticha a klidu, než se vzbudí zbytek rodiny. Nebo tam můžete vyrazit všichni a rovnou si dopřát společnou snídani v trávě. Objevujte, co nového na naší zahradě dozrálo a je k snědku. Nebo se v ní prostě jenom povalujte a pozorujte letící ptáky.

OBJEVTE OKOLÍ MACOCHY

Oblečte se do výletnického, do batohu sbalte svačinu a vyrazte objevovat okolní přírodu. Vydejte se do blízkého lesa, kterému místní říkají Maršín. Nebo popojeďte kousek dál k meteorologickému radaru Skalky, a obdivujte tajemnou hlubinu starých bukových lesů. Nebo prozkoumejte méně známé části Moravského krasu. V našem průvodci najdete spoustu tipů, kam vyrazit.

Chalupa u Šrámků - Nový Hrad u Adamova
Chalupa u Šrámků - regionální dobroty

MÍSTNÍ DOBROTY

Rádi objevujete a ochutnáváte? Poradíme vám, kde si koupit máslo, čerstvý chleba z pekárny nebo kam si zajít na oběd. Nebo kde koupit nejvíc omakovanou buchtu. Dokonce máme i pár překvapivých tipů na dobré kafe.
A pokud vyrazíte do místní hospody na pivo, nezapomeňte pozdravit: „Dobré deň“. A nastražte uši, místní totiž udržují horácké nářečí.

INSPIRUJTE SE MINULOSTÍ

Vydejte se zpátky do minulosti. Projděte se Bousínem a představte si, jaké to tu asi bylo před válkou, když v obci bylo dvakrát tolik domů. A jaký musel být návrat našeho dědečka, když půl vesnice zmizelo a z domu zbyly jen ruiny. Udělejte si piknik na největším keltském oppidu. Když budete mít štěstí, dohlédnete až někam k Olomouci a možná až na Praděd.

Chalupa u Šrámků - ruiny Bousína
zahrada s rodinou

JAKO U BABIČKY

Vstávejte s kohoutem, choďte spát se slepicemi. Nebo až s liškou, která jde ty slepice sousedům ukrást. Takový je u nás klid. A příroda na dosah. Udělejte si den podle sebe, vydejte se na výlet nebo se jděte podívat na krávy, které se pasou na okolních pastvinách. Nebo na na kozy a koně na zahradě sousedů. Natrhejte si v lese borůvky a maliny a udělejte si z nich koláč k snídani. Nebo ovocné knedlíky k obědu. A k večeři si opečte buřty. A zítra zase.

OHEŇ A DÝM

Nasekejte třísky, s dětmi postavte pyramidu. Obřadně zapalte oheň a počkejte, až se rozhoří. Pak přidejte čerstvě nakoupené špekáčky od místních řezníků. A večer co večer se nechávejte ovanout vůní ohně. Ať už z našeho ohniště nebo z grilu. Fascinovaně koukejte do plamenů a vyprávějte si, co jste dneska zažili a co byste chtěli podniknout příští den. Nebo dětem povídejte, jaké to bylo, když jste vy byli malí. Jakou strašidelnou historkou vás vyděsili na táboře?

ubytování u Macochy

ZAŽIJTE NEBE PLNÉ HVĚZD

Bousín a naše chalupa je tam, kde vás v noci u ohně bude objímat temná obloha posetá hvězdami. A můžete přemýšlet a klábosit o všem a o ničem. A nebo chvíli jen tak mlčet. Luční kobylky to řeknou za vás.

KDYŽ NASNĚŽÍ

Dělat andělíčky, vyzkoušet poprvé lyže, nevěřícně koukat, jak vám boty mizí ve sněhu, mít prokřehlé prsty od stavění sněhuláka. To všechno můžete vy a vaše děti prožít v naší zahradě. Nebo kousek dál za vesnicí na opravdickém sáňkovacím kopci. Do běžkařské stopy můžete nastoupit rovnou u chalupy. U blízkého penzionu Lada mohou děti zažít své první pokusy na sjezdových lyžích.

zimní výlety s dětmi

Odvezte si od nás společné zážitky...