fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #9

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #9

  Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude o přísně tajné jeskyni. Představím vám jeden parádní výlet na kolech, který začíná hned u naší chalupy. A poradím, kde si koupit nejoriginálnější suvenýr z Moravského krasu.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Přísně tajná jeskyně

  Řadu jeskyní během 2. světové války potkal podobný osud – byly přestavěny na dobře schované továrny. Jedna z nich ale sloužila vojenským účelům i v novodobé historii. A to až do roku 2001. V jeskyni Výpustek byl až do roku 2001 přísně tajný vojenský protiatomový kryt. A část vojenského vybavení uvidíte i dnes, kdy už je jeskyně veřejně přístupná. Výpustek má navíc další unikát, jako jediná jeskyně přes sezonu nabízí i dětský okruh. Ale i zážitkovou trasu, kterou absolvujete v jeskyňářském oblečení, s helmou na hlavě a občas i na všech 4. Virtuálně můžete do Výpustku nakouknout díky této reportáži.


  Znáte někoho, kombu by se u nás líbilo? Dejte mu u nás vědět. Máme ještě dvě volné prázdninové termíny od 19.8. a od 26.8.


  Za 10 km dlouhým sjezdem z kopce dolů

  Znáte sjezd z Pusteven do Trojanovic? Tak ten náš je delší, má 10 km (trojanovický jenom 7). Navíc na něm nepotkáte takovou spoustu dalších turistů, není tak prudký a hravě ho zvládnou i nejmenší cyklisté. Jenom při návratu zpět je potřeba buď využít autobus nebo vymyslet složitější logistiku s druhým autem, které pro vás přijede z chalupy.

  Výlet prochází vojenským prostorem, který je přístupný pouze v pátek po 15 hodině, o víkendech a státních svátcích celý den.

  Kudy kam kolem naší chalupy zjistíte v našem průvodci chalupou a jejím okolí. Všechny výlety si můžete pomocí QR kódu stáhnout do svého telefonu a zobrazit přes mapy.cz.


  5 maminek a 10 dětí a 28 km přes Moravský kras

  Pro některé první vandr, první společné stanování. První chladná noc, kdy toho maminky moc nenaspí. Děti, co i když ujedou 8 km na kole, stejně mají spoustu energie do soumraku nacvičovat třeba cirkusové představení. A hlavně úžasný společný čas a spousta zážitků sice za humny, ale vlastně úplně z jiného úhlu pohledu.

  Delší verzi o našem přechodu Moravského krasu si můžete přečíst na našem blogu.


  Kde si koupíte nejoriginálnější suvenýry z krasu

  Jakou nejstarší věc doma máte? Šátek po babičce? Dýmku po prapradědovi? Tak po návštěvě Moravského krasu můžete mít doma i suvenýr starý víc jak 350 mil. let. V suvenýrech u Horního můstku, ale hlavně pak i v Domě přírody si můžete koupit kousek vápence z Moravského krasu. Buď jen tak přírodní nebo dokonce leštěný… A pokud nejste typ na suvenýry, které se jenom zanáší prachem, tak v Domě přírody najdete třeba i originální ponožky s netopýrem. Nebo místní bylinný likér, který vyléčí všechny neduhy… A spoustu dalšího.

  Každopádně 350 mil. let starý vápenec je za mě prostě skvělý námět na některý z vašich domácích večírků s přáteli.


  Co nového na chalupě?

  O tom, že máme na chalupě různě po chodbách fotky z historie naší chalupy a vesnice, jsem vám už psala na podzim. Teď jsme k nim přidali i jejich podrobný příběh, který si můžete přečíst třeba v naší zašívárně v podkroví.

  Kromě toho jsme na webu aktualizovali i naše tipy, co podnikat kolem chalupy, když vám u nás prší…Už to není 6 míst, ale víc jak 10.

  Příjemné léto plné takových zážitků, jaké potřebujete.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *