fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

  Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

  Na sever od Macochy je malý běžkařský ráj. A je to taky téměř jediné místo, kam na běžky na jižní Moravě. Dojet do něj autem vám nebude trvat déle jak hodinu, ať už vyrazíte z Brna nebo z Olomouce. Ovšem nesmíte to vzít po dálnici.  Vyberte si mezi trasami jak pro úplné dětské začátečníky, tak i pro ty, kteří jsou v bílé stopě jako doma a podkolenky a větrovka jsou v jejich základní zimní výbavě. Většinu okruhů jsme vyzkoušeli na vlastní běžky!

  Na závěr se také dozvíte pár našich osvědčených tipů, abyste nemuseli ve vyhledávači složitě pročítat i výsledky dotazu “ubytování Moravský kras„. 

  Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce – s dětmi

  Když už ve vaší rodině nadejde čas vyměnit červené lyže s medvídkem za opravdické běžky, na sever od Macochy jsou hned 3 skvělé běžkařské okruhy, na které s dětmi můžete vyrazit:

  • Kořenecký golfový okruh
  • okruh kolem rozhledny Kopaninka
  • okruh údolím Luhy u Sloupu v Moravském krasu.

  Všechny vedou loukami, po rovině. V blízkosti každé je pak dostupné občerstvení, kde malé běžkaře můžete rozehřát u čaje a pořádné dávky hranolek. Podrobný popis tras najdete dál v textu. A pokud jste stále ve fázi červených lyží s medvídkem a k tréninku vás stačí i rovná zahrada, klidně můžete zůstat jenom u nás na chalupě. 

  kam na běžky s dětmi
  U nás na Chalupě u Šrámků se do běžkařské stopy nastupuje rovnou u dveří.

  Strojem upravované běžkařské trasy na Drahanské vrchovině

  Kolem vrcholu Drahanské vrchoviny Skalky najdete několik strojově udržovaných tras.. Základna je v Kořenec Golf & Ski. Na golfových trávnících vznikají první běžkařsté stopy i při nižších stavech sněhu. O trasy se s láskou stará pár místních nadšenců a snaží se co nejvíc vyjít vstříc všem milovníkům bílé stopy. Ne vždy jsou sněhové podmínky natolik ideální, aby bylo možné upravit všechny okruhy. Proto se snaží udržovat alespoň alternativní trasy na lučních částech, které aktualizují na facebooku. Podrobnosti ke sjízdnosti všech tras najdete na i webu www.lyzarsketrasy.cz. Všechny okruhy jsou také dostupné na zimní mapě portálu mapy.cz. 

  kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

  Vyberete si z 8 okruhů::

  • Kořenecký golfový okruh 
  • Kořenecký-melkovský okruh
  • okruh Benešovský
  • okruh Malé Hradisko 
  • Protivanovský okruh 
  • okruh Suchý
  • Velenovský okruh 
  • Trasa Okrouhlá 

  Kořenecký golfový okruh (8,5 km), na kterém se projedete nad jamkami oblíbeného golfového resortu. Dovede vás ale také k panoramatickým výhledům na Moravský kras a Drahanskou vrchovinu. Pokud byste rádi na běžky vyrazili i s dětmi, stopy přímo na golfovém trávníku byste neměli minout.

  Kořenecký-melkovský okruh (11,6 km), který vás na rozdíl od předchozího okruhu zavede do údolí potoka a k místnímu muzeu. 

  Okruh Benešovský (14,5 km), který vás provede přes nejvyšší vrcholy Drahanské vrchoviny. Vede ale ze dvou třetin lesem, takže tady se vydejte za opravdu dobré sněhové pokrývky. Navíc cesty občas prohrnují pro lesní techniku. 

  Okruh Malé Hradisko (9,2 km), na kterém se svezete po loukách kolem keltského oppida. 

  Protivanovský okruh (9,5 km) je jedním z našich nejoblíbenějších. Vede po loukách, takže většinou bývá sjízdný, i když lesní okruhy ještě nejsou. Výchozím místem je obec Protivanov, kde je na návsi dostatek míst k parkování. Což už Golfového resortu v době nejlepších sněhových podmínek často není. Pokud je vám 9.5 km málo, můžete ho propojit se sousedními okruhy Suchý (doporučujeme) nebo Benešovský. V Protivanově si zajděte na oběd do restaurace Gril Tour nebo do pohostinství Alfa

  Okruh Suchý (11,6 km) má výchozí bod u rybníka v kempu Suchý. Je to taky skvělá základna, kde hledat občerstvení po vyjížďce. Skočit můžete do penzion Athena nebo do restaurace na Dolech. Samotná trasa vás pak dovede z druhé strany až k vrcholu Skalky a je dobře propojitelná s Protivanovským okruhem. 

  Velenovský okruh (8,5 km) nabízí náročnější trasu co do terénního převýšení. Výchozím bodem je opět kemp Suchý, pak ale trasa klesá k Velenovu, aby se pak okruhem přes lesy vrátila zpět.

  Trasa Okrouhlá (11,5 km) je skvělá zejména v její první části kolem Benešova, kde vede přes louky a v této části bývá poměrně brzy sjízdná i za nižšího stavu sněhu. 

  Na běžky kolem rozhledny Kopaninka

  Penzion Lada (nyní s novým majitelem a bohužel zatím není v provozu) a jeho blízká rozhledna Kopaninka je výchozím bodem pro okruh kolem lesa Maršín. Tam ale bývá často plno, protože u penzionu je i parádní kopec pro sáňkování. Alternativně proto doporučujeme zaparkovat buď v Drahanech u hřbitova nebo naproti naší Chalupě u Šrámků. Stopa pak vede přímo pod našimi okny. 

  Ať už se do stopy vydáte odkudkoliv, kolem celého lesa Maršín ujedete asi 12 km. Můžete se ale vydat i přes les různými lesními cestami. Kudy trasy vedou od roku 2023 nově najdete i v zimní mapě na mapy.cz. Podle sněhových podmínek bývají průzjedné i různé lesní zkratky.

  kam na bezky v okoli brna

  Všechny stopy kolem Maršína nejsou vůbec nějak náročné, většinou vedou po loukách a po rovince.  Pokud chcete vyrazit na běžky s dětmi, je to skvělá volba. 

  Majitelé penzionu dříve stopy udržovali také strojově. Ten už ale dávno před tím objezdil řadu kilometrů jinde a při poslední větší poruše už se do provozu nevrátil. A na nový stroj zatím nemají. 

  Na běžky kolem Sloupu v Moravském krasu

  Vychází bodem je v Sloupu v Moravském krasu přímo na návsi.  Stopa vede loukami až k Vlčí skále. Tady je odkaz na trasu v mapách.cz. Aktuálně je trasa pro nedostatek sněhu nesjízdná. 

  Zhruba ve 2/3 trasy je rybník s posezením a ohništěm. K Vlčí skále je to asi 4 km. Pokud byste si chtěli trasu protáhnout, můžete dojet přes Skelnou huť až na Suchý (nebo obrácené, to pak je celou cestu z kopce). 

  Trasa k Vlčí skále využijte, pokud chcete na běžky vytáhnout začínající děti. Rozehřát se pak můžete v restauraci Stará škola.  Kam na běžky v okolí Brna i Olomouce

  Ubytování v chalupě, penzionu nebo hotelu?

  Pokud vás sněhové podmínky a nápady kam na běžky v okolí Brna i Olomouce nadchly natolik, že se už už chystáte zadat do vyhledávače i Ubytování Moravský kras, tak nejdřív mrkněte na naše 4+4 dobrá ubytování u Macochy, která doporučujeme přátelům. 

  Láká vás Moravský kras v létě?

  Mrkněte na našich 7 nápadů na výlety s dětmi okolo Macochy. Je to jenom část z našeho průvodce, kterého posíláme 14 dní před příjezdem našim hostům. Drahanskou vrchovinu a Moravský kras známe jako svoje boty, byly odjakživa naším domovem. Za 25 let jsme o nich vydali už řadu publikací, vytvořili několik fotografických výstav a v lesích rozmístili 2 naučné stezky.

  Přejeme plno sněhu a krásné stopy nejen u nás v Moravském krasu.

  Článek sepsala Maruška z Chalupy u Šrámků.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám?  Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *