fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 9 tipů, kam s dětmi v Moravském krasu, když prší

9 tipů, kam s dětmi v Moravském krasu, když prší

  archeologicka herna Blansko

  Když na dovolené s dětmi začne pršet, máte několik možností. Buď vyhlásit hru – koho celý den neuvidím, ten dostane medaili. A doufat, že děti neudělají z chalupy kůlničku na dříví…Nebo můžete můžete vyrazit někam, kde neprší. Ale co když jste na dovolené s dětmi v Moravském krasu a v jeskyních už jste byli? Máme pro vás 9  tipů, kam s dětmi v Moravském krasu, když prší. 

  Co hledat u nás na chalupě

  V našem herním koutku najdete kromě tří krabic drobných hraček taky různé deskovky. Kromě klasiky jako Člověče, nezlob se, šachů apod. tam taky najdete  skvosty z rodinného deskovkářství 4Kavky.

  ♠️Turboprší je jednoduchá karetka i pro děti (taky vás vždycky štvalo, že toho Canastu hráli jenom dospělí?)
  🪢 Guma a návody, jak ji přeskakovat.
  🪢 A taky bavlnka na přebírání na prstech.

  A taky celou zásobárnu her z jejich knihy Retrohraní.

  A jestli tohle deskovkářství neznáte, tak se honem mrkněte. Kromě toho, že mají skvělé hry, tak jim taky záleží na tom, aby byly všechny vyrobeny v Česká republice.

  Dům přírody Moravského krasu

  Dům přírody Moravský kras
  Příchod k Domu přírody Moravský kras od Kateřinské jeskyně.

  Moderní návštěvnické středisko v srdci Moravského krasu vám vypráví příběh jeho krajiny. V dolní části expozice zjistíte, jak to v krasu vypadlo od prvohor po současnost. Jaké to asi bylo, když tu místo jeskyní bylo jenom moře. Jaká zvířata nebo rostliny byste tu mohli potkat. A jak se to vlastně přihodilo, že v krasu jeskyně vznikly.
  Pozor – tato část expozice je spíš pro starší děti 8+. Simuluje pobyt v jeskyni, v expozici je přítmí a fiktivně kape voda z krápníků.

  Dům přírody Moravský kras expozice
  Vnitřní expozice zachycující podmořský život v Moravském krasu.

  Ve druhém patře pak prozkoumáte, co v současnosti v Moravském krasu roste a žije, jaké chráněné druhy tu potkáte. A také zjistíte, jak se vyvíjela těžba a zpracování železné rudy a jak to ovlivnilo podobu Moravského krasu. Na jedné z interaktivních tabulí se pak na chvíli stanete podnikatelem s rozsáhlou škálou podnikatelských záměrů, které více či méně ohrožují ochranu přírody Moravského krasu.
  Když už vás expozice omrzí, nechejte děti vyblbnout v místní herně. Na houpačce nebo v jeskynní prolézačce. A klidně ji využijte, i když zrovna v Moravském krasu neprší. Prostě jenom jako zastávku mezi výlety kolem Macochy.

  Dům přírody Moravský kras herna
  Dětská herna v Domu přírody Moravský kras

  Dům přírody je otevřený podle sezony od 9 do 15-17 hodiny. Rodinné vstupné do expozice stojí 240 Kč. Herna je zadarmo. Má vlastní vchod, takže ji využijete i bez návštěvy expozic. Třeba na jednom z výletů kolem Macochy.

  Muzeum Blanenska

  archeologicka herna Blansko
  Archeologická herna v Muzeu Blanenska

  Staňte se na chvíli archeologem a detektivem. V muzeu Blanenska připravili pro děti archeologickou hernu, ve které pomocí smetáčků a štětečků odhalujte tajemství ukrytá pod nánosy písku. Úkol je to přímo detektivní, nálezy vás provedou od pravěku až po současnost a navíc podle nich získáte přístupové kódy k tajemným sejfův po stranách herny, které vám odhalí další tajemství.
  Vstup do samotné herny je zvlášť mimo všechny expozice a pro dítě stojí 10 Kč. Návštěvu klidně spojte i s expozicí Obrazy z Moravského Švýcarska. Uvidíte rekonstrukci kostry jeskynní hyeny nebo obrovského jeskynního lva. V interaktivních šuplících pak prozkoumáte jeskynní poklady stejně jako jeskyňáři objevující nová místa v krasu. Zajímavostí je pak i část čelistní kosti z velryby. Do expozice už je vstup na dospělou osobu 100 Kč.

  V Muzeu Blanenska si v létě 2023 užijete i výstavu o houbách a houbaření. A taky výstavu o tygrech…Nebo můžete dětem ukázat, jaké video a počítačové hry jste hráli jako děti – na výstavě Retrograming. 

  Muzeum Boskovicka

  Muzeum Boskovicka vás provede jak přírodou, tak historií. Přírodní expozice je maličká, za to ta historická nabízí spoustu interaktivních prvků pro děti, například starý keltský tkalcovský stav a raznice na výrobu náramků a prstýnků. Jsou tu kamenné žernovy, které když roztočíte, tak melete mouku. Ve vedlejší místnosti si pak děti vyzkouší různorodé středověké kostýmy a nebo psaní brkem…

  Muzeum Boskovicka

  A zatímco děti se budou bavit u atrakcí, vy mrknete na rekonstrukci největšího keltského oppida na Moravě, které se nachází asi 7 km od chalupy a i tento tip na výlet najdete v našem průvodci chalupu a jejím okolím. V expozici jsou k vidění i archeologické nálezy, třeba malá soška srnečka, které svědčí o řemeslné zručnosti našich předků.

  Muzeum Boskovicka má ještě další expozici, ze které budou paf zejména tatínkové a synové. I když teda naše cácorky taky nadšeně obdivovaly starší verze jejich oblíbených Zetorů. Mimo hlavní budovu připravili expozici traktorů a můžete tak obdivovat technická řešení dokonce i prastarých parních strojů.

  Součástí Muzea Boskovicka jsou i expozice spojené s židovským městečkem – synagoga a obecní dům.

  Knihařství a Písařství Oujeských

  V Boskovicích na vás čeká ještě jeden poklad. Barokní sýpka tak dlouho hledala svoje novodobé využití, až se v ní usídlilo knihařství. Už při vstupu vás dostane prvorepubliková atmosféra. A co teprve až si odtud budete odnášet vlastnoručně vyrobený deník. Je ale potřeba si workshop zamluvit předem. A pokud budete mít štěstí, užijete si i některou z kulturních akcí, které Ouježští pořádají v podkroví v občasné kavárně.

  Mýdlo od Mydlidědka

  Kdy v Moravském krasu prší, v chráněné dílně u Mydlidědka vás zavedou do světa mydlinek, bublinek a včelího vosku. Vyberete si originální suvenýr. A nebo si ho dokonce vyrobíte. Kromě mýdla si děti odnesou i znovu použitelnou formičku.

  U Mydlidědka mají otevřeno přes hlavní turistickou sezonu od června do října. Návštěvu dílny je potřeba si domluvit předem po telefonu a stojí 80 Kč/dítě.

  Vyrobte si hrnek z Moravského krasu

  V keramické dílně Lucie necháte prsty a dlaně vytvořit vlastní keramické dílo. Netroufáte si na to? Nazdobte si něco už z připravených hrnků, misek nebo zvonečků. Keramická dílna je otevřena přes sezonu každý den, jenom se pro jistotu objednejte předem po telefonu. A aby vaše dílo prošlo i keramickou pecí, raději si tuto návštěvu naplánujte na začátek vaší dovolené.

  Bowling Blansko

  Bowling Blansko
  Bowling Blansko

  Naleštěné dráhy jedna vedle druhé. Automatické podavače koulí, dráhy uzpůsobené i dětem. Zahrajte si bowling tak, jak ho znáte z amerických filmů a seriálů. Díky mantinelům a opravdu lehkým koulím si s menší pomocí zahrají i děti už do 3 let. Každá jejích koule se dokutálí až k cíli, i když jí to bude trochu trvat…
  Do bowlingového centra v Blansku si zajděte raději mimo víkendy. Je tam méně lidí a cena dráhy je 280 Kč, o víkendu pak 420 Kč. A dráhu si zamluvte po telefonu předem. V Bowlingovém centru si dáte i oběd. Nebo si zajdete o kousek dál do restaurace Sýpka.

  Za hračkami, bobrem a zkamenělinami do Olomouce

  V Olomouci toto léto chytnete výjimečnou a velmi úspěšnou výstavu Svět hraček, díky které všem dětem ukážete, s čím jste si hráli jako děti. Dokonce si nimi zahrajete i jedny z prvních videoher.

  Když už budete ve Vlastivědném muzeu, tak rozhodně zajděte i do přírodovědné expozice. Už v roce 2012 tam otevřeli vůbec první interaktivní výstavu. Tu vloni rozšířili o celou řadu nových prvků. Takže vás čeká exkurze do různých typů přírodních stanovišť, od těch městských přes luční, lesní, mokřadní. V každé si prohlédnete typické zástupce rostlin a živočichů. . V expozici je totiž spousta tajemných šuplíků a tlačítek…Nebo taky jezírko, kde když budete dostatečně trpěliví, ulovíte rybu. Nebo louka, do které když si lehnete, tak uvidíte na nebi létat ptáky.

  Nová část expozice vás pak provede tou nejstarší historií Země, jak vůbec vznikala, jak vznikaly jendotlivé kontynenty, hory, údolí nebo horniny. Všechno doprávází pokusy, které si můžete vyzkoušet na vlastní kůži…

  Dětské herny v okolí chalupy

  Záchranou rodičů na dovolené s dětmi v deštivých dnech jsou herny. Těch je přímo v Moravském krasu docela málo, za těmi většími se vydáte do sousedních okresních měst nebo případně až do Brna.

  Malá herna je součástí Domu přírody Moravského krasu. O té píšeme výš.

  V Prostějově najdete Človíčkov, ten je v obchodním centru na hlavním náměstí. Nebo větší, takové malé Bruno, Šmoulíkova. Úplně novou hernu otevřeli teď na podzim ve Vyškově v prostoru Zeměznás. Jako jediná nabízí nejenom párky v rohlíku, ale i třeba raw dobroty. Je plná dřevěných a designových věcí a za nás je to to nejlepší, co můžete kolem krasu potkat. Dlouho jsme hledali, co vám doporučit, když vyrazíte do Boskovic. Když je pěkné počasí, tak rozhodně nemiňte Prostor, mají totiž zahrádku s obřím pískovištěm. Navíc je dost pravděpodobné, že natrefíte na nějakou z jejich kulturních akcí. Co rozhodně nedoporučujeme, je kavárna Sladké mámení. Sice se prezentuje, že je pro děti, ale tak nějak jsme z ní měli pocit, že tam vlastně děti neradi vidí. I když tam mají velký plastový hrad se skluzavkou. Za to v Café Comfy nám bylo i s dětmi moc příjemně. Mají i malý dětský koutek vybavený hračkami z Ikei. A taky tam ulovíte vždycky něco skvělého na zub. 

  Místnost zasvěcenou pouze dětem pak najdete i v Hotelu Zlechov. V restauraci na vás čekají tam na vás 2 skákací hrady a herní koutek. Je to skvělá zastávka i když neprší, třeba když se vydáte na výlet okolo Plumlovské přehrady.

  Ubytování Moravský kras

  Pokud vás nápady na výlety kolem Macochy nadchly natolik, že se už už chystáte zadat do vyhledávače i Ubytování Moravský kras, tak nejdřív mrkněte na našich 6 tipů na ubytování u Macochy

  Pokud hledáte ubytování pro 2-3 rodiny nebo partu 10 přátel,  rádi vám půjčíme naši skromnou rodinnou chalupu s opravdu velkou zahradou a 10 minut od lesa. Vejde se k nám až 14 dospělých a dětí a klidně i nějaký pes nebo kočka. Zázemí najdete ve velké kuchyni a třech ložnicích. 

  Další výlety s dětmi v Moravském krasu

  Mrkněte na našich 7 nápadů na výlety s dětmi okolo Macochy. Je to jenom část z našeho průvodce, kterého posíláme 14 dní před příjezdem našim hostům. Drahanskou vrchovinu a Moravský kras známe jako svoje boty, byly odjakživa naším domovem. Za 25 let jsme o nich vydali už řadu publikací, vytvořili několik fotografických výstav a v lesích rozmístili 2 naučné stezky.

  Ať už u nás strávíte slunečné nebo deštivé dny, přejeme vám ty nejlepší společné chvíle. A pokud se chcete na něco zeptat, klidně napište.

  Tento článek sepsala Maruška z Chalupy u Šrámků


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám?  Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *