fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » Macocha s vláčkem i bez (davů turistů)

Macocha s vláčkem i bez (davů turistů)

    Jak se dostat na Macochu

    Propast Macocha je spolu s Punkevními jeskyněmi nejnavštěvovanějším místem Moravské krasu. Ať vyrazíte na jednodenní výlet nebo bude ve vyhledávači hledat i “ubytování Moravský kras”, tahle 138 hluboká tajemná díra rozhodně stojí za návštěvu.  Ať už do ní nakouknete z horního nebo dolního můstku nebo dokonce ze spodu z útrob Punkevních jeskyní. Tu prazvláštní směsici pocitů asi jen tak nezapomenete. Dostanete se prostě na dno – propasti. 

    Sepsali jsme pro vás několik tradičních, ale i netradičních způsobů, jak se na Macochu dostat.


    Která je ta nejkrásnější jeskyně? Do které s dětmi? Kde jsou nejhezčí krápníky?  Stojí za to jít do Macochy? To jsou nejčastější otázky, které nám naši hosté dávají. Všechno, co víme o našich jeskyních, si přečtete tady.


    Macocha raději mimo léto

    Punkevní jeskyně, stejně jako třeba ty Sloupsko-šošůvské jsou otevřeny celoročně (pozor, od října do dubna pondělky). Vstupenky si raději rezervujte předem, v hlavní sezoně bývají často vyprodané.. Pokud nechcete přímo do jeskyní, můžete si Macochu prohlédnout z Horního nebo Dolního můstku. 

     

    Zobrazit příspěvek na Instagramu

     

    Příspěvek sdílený Meg (@margareth.peg)

    Macocha a její okolí je přes léto velmi navštěvovaná turisty. Pokud se jim chcete vyhnout, raději vyrazte ve všední den. Nebo prostě mimo letní sezonu. Nebo využijte některou z méně známých tras, o kterých píšeme dál v článku.

    Parkoviště Macocha, autem nebo autobusem

    K Macoše dojedete autem,  které zaparkujte na jednom z odstavných parkovišť. Macocha je totiž v nejpřísněji chráněné části Moravského krasu, přístup turistů je proto regulován. Využijte Parkoviště Macocha nebo Parkoviště Skalní mlýn

    K Macoše se dostanete i veřejnou dopravou – vlakem do Blanska a pak krasobusem ke Skalními mlýnu. Využijte celodenní jízdenku za 90 Kč. Svezete se tak celá rodina – až 2 osoby nad 15 let a 3 děti. Více se o turistických jízdenkách dočtete na stránkách Integrovaného systému Jihomoravského kraje. 

    Moravský kras a cyklobusy

    Pokud chcete vyrazit na kole, popovezte se některým z cyklobusů, které jezdí od 1.5. přes letní sezonu. Cyklobusů přes Moravský kras jezdí hned několik, vyberete si na stránkách IDS JMK – pro trasy z Vyškova, Brna nebo Blanska. Od dubna do září jezdí i cyklobus z Prostějov do Jedovnic – jízdní řád najdete tady

    Vstupné na Macochu

    Plné vstupné do Punkevních jeskyní je 280 Kč, dětské 150 Kč. Pohled z můstků je zadarmo (vždycky tomu tak ale nebylo, o jedné místní aféře se dočtete zde).

    Parkování na obou parkovištích stojí 50 Kč, bezplatně zaparkujete od  1.11. do 31.3.

    Zpáteční jízdenka na vláček nebo lanovku stojí pro dospělého 120 Kč, pro dítě 80 Kč. Využijete-li oboje, zaplatíte 200 Kč nebo 120 Kč pro dítě. 

    Vláček na Macochu

    vláček na Macochu

    Pro jízdu vláčkem pro vás výchozím bodem bude Parkoviště u Skalního mlýna. Vláček jezdí obousměrně, ale i s malými dětmi klidně jděte jednu část cesty pěšky nebo s odrážedlem. K Punkevním jeskyním je to po modré turistické značce 1,7 km, po asfaltové cestě, auta potkáte naprosto minimálně. Kola nebo odrážedla můžete dočasně nechat u Punkevních jeskyní, jsou tam stojany.

    Lanovka Macocha

    Lanovka na Macochu

    Dolní stanice lanovky je asi 200 metrů za vstupem do Punkevních jeskyní. Horní stanice je u Horního můstku. Také jezdí obousměrně, takže ji využijete i tehdy, pokud zaparkujete na Parkoviště Macocha

    Výlet na Macochu pěšky

    Nejkratší výlet podniknete z Parkoviště Macocha. Odtud je to na Macochu, respektive Horní můstek asi 100 metrů. O kousek dál je pak ještě Dolní můstek. Pokud chcete opravdu pěknou fotku, tak sejděte až tam. Fotky z toho místa jsou zajímavější a hlavně budete mít víc času je vyfotit. Protože na dolní můstek prostě nedojde tolik lidí. 

    Dolů k Punkevním jeskyním pak sejdete dvěma cestami. Po žluté turistické trase, kdy po cestě potkáte i Skalní mlýn a Dům přírody – návštěvnické středisko. Pak budete pokračovat po modré. Touto trasou ujdete asi 4 km a žlutá turistické je sjízdná i s terénním kočárkem. 


    Kratší trasa vede po červené, má 1,5 km, část ale vede prudkých srázem po schodech. Tu rozhodně nedoporučujeme s kočárkem. 

    Výlet na Macochu bez davů turistů

    Na Macochu se můžete vydat i méně známými trasy. Odvděčí se vám parádními výhledy do studených krasových žlebů.

    Výlet na Macochu krajinou závrtů

    Krajinou zmlýn Ostrov u Macochyávrtů dojdete na Macochu, Horní můstek, z Ostrova u Macochy. Zaparkujte na návsi a zelené a žlutá turistická značka vás povedou okruhem přes větrný mlýn, Horní můstek, výhled do žlebů Koňské spády zpět do Ostrova u Macochy. Kdybyste chtěli probrat s místními jeskyňáři, jak jim jdou průzkumy v podzemí, stavte se někdy v podvečer o víkendu v Hostinci u Němců.

    Výlet na Macochu od Sloupsko-šošůvských jeskyní


    Zaparkujte u Restaurace/Hotelu Břoušek. K Punkevním jeskyním je to 6 km po asfaltce chladným Pustým žlebem. Ideální trasa pro kola. Po cestě potkáte řadu menším jeskyněk nebo třeba Čertovu branku.

     

    Zobrazit příspěvek na Instagramu

     

    Příspěvek sdílený Aneta Jahelková (@anetajahelkova)

    Nebo se nechejte vést žlutou turistickou trasu přes vyhlídku Koňský spád. Ta vás dovede k Hornímu můstku a pak po červené dolů k Punkevním jeskyním. 

    Výlet na Macochu alejí

    Nejméně známá je pak trasa, která začíná v Novodvorské aleji a zelená turistická trasa vás povede kolem zříceniny hradu Blansek až dolů k rozcestí Pod Salmovkou. Tam se pak rozhodnete, jestli se vydáte po červené na Horní můstek. Nebo po Modré k Punkevním jeskyním. 

     

    Zobrazit příspěvek na Instagramu

     

    Příspěvek sdílený Andrea (@anda_mahr)

    Co dalšího z Moravského krasu vidět u Macochy?

    • Dům přírody Moravského kras vypráví příběh krajiny Moravského krasu. V domě je i malá herna pro děti.
    • Kateřinská jeskyně – malá, přesto obrovská. A bezprostředně u Parkoviště Skalní mlýn. Tato jeskyně je kvůli zimujícím netopýrům přes zimu uzavřená. 
    • V Kateřinské jeskyni bývají často různé koncerty. Co si můžete poslechnout s jedinečnou jeskynní akustikou zjistíte tady.

    Ubytování Moravský kras

    Pokud vás nápady na výlety kolem Macochy nadchly natolik, že se už už chystáte zadat do vyhledávače i Ubytování Moravský kras, tak nejdřív mrkněte na našich 6 tipů na ubytování u Macochy

    Pokud hledáte ubytování pro 2-3 rodiny nebo partu 10 přátel,  rádi vám půjčíme naši skromnou rodinnou chalupu s opravdu velkou zahradou a 10 minut od lesa. Vejde se k nám až 14 dospělých a dětí a klidně i nějaký pes nebo kočka. Zázemí najdete ve velké kuchyni a třech ložnicích. 

    Co dalšího vidět v Moravském krasu?

    Mrkněte na našich 7 nápadů na výlety s dětmi okolo Macochy. Je to jenom část z našeho průvodce, kterého posíláme 14 dní před příjezdem našim hostům. Drahanskou vrchovinu a Moravský kras známe jako svoje boty, byly odjakživa naším domovem. Za 25 let jsme o nich vydali už řadu publikací, vytvořili několik fotografických výstav a v lesích rozmístili 2 naučné stezky.

    Ať už vyrazíte v sezoně nebo mimo sezonu, přejeme vám co nejpříjemnější výlet na Macochu.

    Článek sepsala Maruška z Chalupy u Šrámků


    Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme v Moravském krasu (ne v jeskyních). Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám?  Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

    2 komentáře na “Macocha s vláčkem i bez (davů turistů)”

      1. Dobrý den, díky za zájem, ale u nás je možné pronajmout jenom chalupu jako celek pro 10-14 lidí. Takové ubytování pro 2 osoby nabízí v okolí třeba Penzion Lada nebo Penzin GrilTour

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *