Která je ta nejhezčí jeskyně v Moravském krasu? Nebo možná i celé ČR? Do které s dětmi? Kde jsou nejhezčí krápníky? Stojí za to jít do Macochy? To jsou nejčastější otázky, které nám naši hosté dávají. V Moravském krasu je veřejnosti zpřístupněno 5 jeskyní. Bohužel, většina prohlídek sklouzává k výkladu, co lidem připomínají jednotlivé tvary krápníků. I tak je každá z jeskyní něčím zajímavá a zaujme jiného návštěvníka. Sepsali jsme naše postřehy z pohledu rodiny s dětmi. Kterou jeskyni si nakonec vyberete vy?
Jeskyně Balcarka
Jeskyně Balcarka má nejkrásnější a největší krápníkovou výzdobu. Však se o ní také říká, že je přírodní učebnicí různých forem krápníků. Z Balcarky lidé dlouho znali jenom vstupní portál, podzemí objevil až místní občan pan Šamalík až v roce 1924. V portálu už v době ledové bydleli lovci sobů a koní. V pravěku byla dokonce i podzemní medvědí porodnice. O lidských i zvířecích obyvatelích Balcarky se víc dozvíte z expozice přímo v jeskyni. Její součástí je i video rekonstruující život magdalénienských lovců.
Někteří z našich hostů se právě do Balcarky nejraději vrací i s dětmi. A v letošním roce na ní získáte díky ubytování u nás i slevu přes slevovou Mojakartu.
Co vidět okolo jeskyně Balcarky
V blízkosti Balcarky máte jedinečnou příležitost si prohlédnout další krasové jevy jako závrt, ponor a propadání. Nebo další malé jeskyně. Nad údolím se pak tyčí jeden z mála zachovalých větrných mlýnů. Všechno najdete do 200 metrů od jeskyně.
V malých jeskyních kolem Balcarky se v zimě objevují při velkých mrazech i ledové krápníky. Více jsme o nich psali tady.
Otevírací doba: V lednu, únoru a v prosinci je kvůli zimujícím netopýrům zavřeno. Přes sezonu se mění jenom frekvence prohlídek, vstupenky si není potřeba rezervovat, bývají dostupné i těsně před prohlídkou.
Vstupné: Dospělí 150 Kč, dítě 80 Kč
Parkovné: zadarmo u areálu
Další podrobnosti: https://balcarka.caves.cz
Kateřinská jeskyně
Kateřinská jeskyně má úplně nejkratší prohlídky (max. 40 minut). Uvidíte největší dóm ze všech přístupných jeskynní. Taky se potkáte s modelem medvědice s medvídětem a s rekonstrukcí kostry medvěda podle místních nálezů. Do Kateřinské jeskyně patří i slavná krápníková čarodějnice. A hned ve vstupním portálu na vás čeká sousoší obyvatel jeskyně z doby železné.
Kateřinská jeskyně ještě pravděpodobně nevydala všechna svá tajemství. Odborníci předpokládají, že by mohla být propojena s Punkevními jeskyněmi.
Co vidět okolo Kateřinské jeskyně
Kateřinská jeskyně je na začátku Suchého žlebu, jednoho z nejhlubších údolí v krasu vůbec. Je plné tajemných jeskyněk, úzkých soutěsek. Ale třeba i zbytku středověkého skalního hradu. A taky jednoho z mála míst v krasu, kde je povoleno skalní lezení.
Před Kateřinskou jeskyní je Dům přírody s expozicí o vzniku krasu a změnách v krajině od pravěku až do současnosti. Jeho součástí je i malá “jeskynní” herna, kterou doporučujeme všem rodičům s dětmi. Více jsme o domu přírody psali v dřívějším článku.
Otevírací doba: V lednu, únoru a v prosinci je kvůli zimujícím netopýrům zavřeno. Přes sezonu se mění jenom frekvence prohlídek, vstupenky si není potřeba rezervovat, bývají dostupné i těsně před prohlídkou.
Vstupné: Dospělí 140 Kč, dítě 80 Kč
Parkovné: v areálu Skalního mlýna, ale kousek od vstupu, za poplatek (100 Kč na celý den, 50 Kč po 13 hodině)
Další podrobnosti: https://katerinska.caves.cz/
Punkevní jeskyně a Macocha
Impozantní propast a plavba po zeleně prozářené podzemní řece Punkvě patří k jedinečným zážitkům v Moravském krasu. Kde jinde se vám poštěstí zažít, že máte nad sebou 140 metrů skály a kolem sebe absolutní jeskynní tmu. Přístupnost Punkevních jeskyní je velké vítězství člověka nad přírodou. Samotnou propast Macochu dobyli lidé už v roce 1723 pomocí lana a kladky. Ale suchou nohou a podzemím se na dno Macochy dostal profesor Absolon až s pomocí velké dávky dynamitu po pětiletém úsilí v roce 1914. Na zpřístupnění vodní části se pak čekalo ještě dalších téměř 20 let.
Bohužel, o samotném dobývání dna Macochy a Punkevních jeskyních se toho při prohlídce moc nedozvíte. Šanci dostávají hlavně krápníky a jejich podobnost s různými předměty.
Samotná prohlídka je rozdělena na 2 části. Suchá část trvá asi 35 minut, plavba po lodičkách pak 25 minut. Ta už je pro větší děti, pluje se úzkými temnými prostorami, často je potřeba si dávat pozor na ruce a na hlavu. Průvodci a zároveň kormidelníci mají řadu vtipných hlášek, které ocení až starší děti.
Co vidět okolo Punkevních jeskyní
Od Punkevní jeskyní se stojí za to projít minimálně k Čertově brance. Kousek za ní pák ještě čeká buď tajemný středověký hrad Blansek. Ještě dál vás zavede Salmova stezka z 19. století, a to na horní hranu Macochy – na dolní nebo horní můstek. Více o procházce v našem starším tipu na výlety.
Otevírací doba: Otevřeno celoročně, mění jenom frekvence prohlídek, vstupenky je lepší si rezervovat, v době hlavní sezony je často plno.
Vstupné: Dospělí 320 Kč, dítě 120 Kč
Parkovné: v areálu Skalního mlýna za poplatek (100 Kč na celý den, 50 Kč po 13 hodině), k Macoše je to pak asi 2 km. Je možné využít vláček nebo lanovku (z horního můstku), každé za poplatek cca 150 Kč/dospělí.
Další podrobnosti: https://punkevni.caves.cz/
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Sloupská jeskyně (Staré skály a Nicová jeskyně) jsou nejen kolébkou speleologie, ale i moravské paleontologie. Byla zpřístupněna jako první pro pravidelné prohlídky už v roce 1881.
Jeskyně Kůlna s monumentálním vstupním portálem poskytla přístřeší už neandrtálcům před 130 000 let. A pak řadě dalších vývojových předchůdců dnešního člověka. Celý den tu totiž svítí slunce, velmi blízko je voda. O lidských i zvířecích obyvatelích toho pak hodně zjistíte na rozsáhle expozici.
Sloupsko-Šošůvské jeskyně jsou dvoupatrové a nejdelší zpřístupněné jeskyně v České republice. Projdete totiž skoro 1760 m chodeb z 4890 m. Jsou přístupné celoročně, i když v každém období je to jiná trasa. Kvůli zimujícím netopýrům si v zimě projdete jiný okruh než v létě a ještě jenom s baterkou. Sloupsko-Šošůvské jeskyně mají i jednu speciální trasu adrenalinovou.
Co vidět okolo Sloupsko-šošůvských jeskyní
Na návsi Sloupu je jeden z významných mariánských kostelů v Moravském krasu. Je v barokním slohu a nechal ho vystavět místní významný knížecí rod Salmů, původní majitelé panství. Na místním hřbitově najdete i část vyčleněnou věnovanou tomuto rodu. Každý náhrobek zdobí jedinečný litinový kříž, tolik typický pro místní průmyslovou výrobu, kterou rozvíjeli právě Salmové.
Nenáročný výlet je údolím Luhy až Vlčí skále. Ten je vhodný jak pro nejmenší děti na kolech nebo odrážedlech, tak i pro milovníky kolečkových bruslí. A najdete ho na našem průvodci chalupou a okolím.
Vstupné: Dospělí 200 Kč, dítě 110 Kč
Parkovné: zadarmo přímo u areálu
Další podrobnosti: https://sloupskososuvske.caves.cz/
Jeskyně Výpustek
Jeskyně Výpustek je sestrou Sloupsko-šošůvských jeskyní. Potkal je podobný osud. Poskytovaly přístřeší už našim pravěkým předkům i zvířatům. Už od 18. století je zkoumali nejrůznější badatelé. Horní patro bylo během 2. světové války přeměněno, i když v mnohem větší míře, než Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Vznikla tu továrna na letecké součástky, kterou pak Němci na konci války nechali záměrně vyhořet. Tím ale přeměna jeskyně neskončila, v 60. letech tu vojsko vybudovalo tajný podzemní kryt pro záložní velitelské stanoviště pro případ válečného konfliktu. Přestal sloužit až v roce 2001, od r. 2006 je přístupný veřejnosti v rámci prohlídky jeskyně.
Ve Výpustku jako v jediné jeskyni mají prohlídku speciálně pro rodiny s dětmi, takže se vyhnete takovým těm pohledům, že vaše děti zase někoho ruší. Děti plní úkoly spojené s vojenským krytem, ale třeba i objevováním zbytků pravěkých zvířat. A můžou si poměřit velikost s modelem jeskynního medvěda.
Ve Výpustku si můžete vybrat i zážitkovou adrenalinovější trasu Za tajemstvím jeskyně výpustek. Podobně jako ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních ji absolvujete v jeskyňářském overalu.
Součástí areálu je i rozsáhlá expozice Moravský kras – příroda a lidé, která shrnuje to nejzajímavější z geologického vývoje krasu a informace o jeho pravěkých obyvatelích. Dozvíte se také příběhy z objevování jeskyní.
Co vidět okolo Výpustku
Ve Křtinách se rozhodně zastavte v dalším mariánském kostele, jehož architektem byl sám Santini. Kousek pod Výpustkem se pak projděte od jeskyně Býčí skály, přes jeskyni Kostelík třeba až k Jáchymce. Užijete si tak nejhlubší a přísně chráněné údolí Moravského krasu a vzácné hnízdiště sokola stěhovavého.
Vstupné: Dospělí 170 Kč, dítě 90 Kč
Parkovné: zadarmo přímo u areálu
Další podrobnosti:https:///vypustek.caves.cz/
Ať už u nás v krasu strávíte projdete jednu nebo všech pět přístupních jeskyní, přeji vám společný čas plný takových zážitků, jaké potřebujete. A kdybyste potřebovali další podrobnosti, klidně napište.
Maruška Horáková z Chalupy u Šrámků.
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme po Moravském krasu (ne v jeskyních). Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.