fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » Rakovecké údolí

Rakovecké údolí

    výlety s dětmi kolem Macochy - Rakovecké údolí

    Projděte se jedním z nejkrásnějších údolí Drahanské vrchoviny.

    Pokud jste svoji dovolenou hledali pod heslem  ubytování Moravský kras a chcete objevovat i místa mimo davy turistů kolem Macochy, toto údolí byste rozhodně neměli minout.

    Rakovecké údolí a Toulavá kamera

    Toulavou kameru jsme v květnu 2024 provázeli Rakoveckým údolím. Vznikla z toho reportáž, hledejte asi od 6. minuty. A kdybyste chtěli Rakovecké údolí poznat osobně, rádi vás provedeme v rámci našich komentovaných vycházek. 

    Okolo jedovnických rybníků

    Výlet do přírodního parku můžete zahájit v Jedovnicích. Na náměstí se vydáte po červené turistické stezce po pravém břehu rybníka Olšovce. Po cestě uvidíte polovinu naučné stezky Jedovnické rybníky. Ta vás bude provázet až k rybníku Budkovan, v jehož blízkosti se nachází jedna ze zaniklých středověkých osad Rakoveckého údolí – Budkovany. Nedaleko rozcestí Budkovan překonáte rozvodí a vstoupíte do povodí Rakoveckého potoka. Přibližně po kilometru trasa vystupuje z lesa a postupně prochází přes poměrně zachovalé vlhké louky.

    Rybník Olšovec
    Rybník Olšovec

     

    Zaniklá vesnice Bystřec

    Při vstupu na první louku můžete podniknout i malý výlet do historie tohoto kraje. Na této louce stávala středověká osada Bystřec, na které byl v uplynulých třiceti letech prováděn archeologický výzkum Moravským zemským muzeem v Brně. Historií vesnice i celého údolí vás provedou tabule naučné stezky.

    Zaniklá vesnice Bystřec
    Zaniklá vesnice Bystřec

    Tajemství pověšených bot

    Přibližně po 2,5 km od Budkovanu se dostanete na další rozcestí – Rakovecké údolí. Okolí rozcestí nese pomístní název „U Zabitého“. V roce 1921 zde byl zavražděn ševcovský učeň František Gryc z Podomí. Hrůzný čin dodnes připomínají boty zavěšené na vysoké borovici u cesty.

    U Zabítého v Rakoveckém údolí
    U Zabítého v Rakoveckém údolí

    Údolí studánek

    A pokud by se cestou znavený poutník chtěl občerstvit pramenitou vodou, může využít Junáckou studánku, která se nachází nedaleko modře značené trasy na druhé straně údolí.

    vy můžete pokračovat t dál po červené trase. Minete studánku Pavlínu, na jedné z luk se vám po levé straně otevře výhled na skalní výchozy.

    Studánka Pavlína (kamenná verze)
    Studánka Pavlína (starší kamenná verze)

    Přírodní rezervace Rakovecké údolí

    V nivě potoka jsou zachovalé porosty olšin; na jižně orientovaných svazích po levé straně pak fragmenty doubrav a suťových lesů.

    Po 2 km od rozcestí Rakovecké údolí červená trasa přechází na pravou stranu údolí přes významnou lokalitu s výskytem bledule jarní.

    Bledule jarní v Rakoveckém údolí
    Bledule jarní v Rakoveckém údolí

    A hurá na pivo

    Pokud se od lokality s bledulemi vrátíte zpět na původní cestu a budete pokračovat dál směrem k Račicím, po levé straně minete areál bývalého tábora, kde bývá v letní sezoně otevřeno občerstvení.

    Pokud budete pokračovat dál po červené, projdete zachovalými bukovými porosty. Poté, co červenou trasu opustí naučná stezka, se cesta prudce stočí k jihozápadu a vydá se již definitivně k Račicím. Po cestě ještě potkáte jednu studánku a projdete okrajem několika pastvin. Červená značka vás pak přivede až na račickou náves, kde můžete náš výlet ukončit třeba v místní restauraci U Pastorků s dětským hřištěm, nebo si jej prodloužit.  Buď po žluté znovu překonáte svahy Rakoveckého údolí a vydáte se do Ježkovic, nebo budete pokračovat dál po červené až do Lulče.

    Podrobnosti

    • délka trasy: 15 km
    • náročnost: mírná (po zpevněných lesních cestách)
    • sjízdnost s kočárkem: ne (uvidíme, jak bude vypadat nově červená turistická trasa, ta se teď opravuje)

    Tuto trasu jsme zpracovali pro Barvínek, zapsaný spolek, který ji vydal v rámci své publikace Devatero tipů na výlety Drahanskou vrchovinou. Celou cestou vás taky bude provázet naše naučná stezka. Autorem fotek je Jakub Gottvald. 

    Když se rozhodnete na naší chalupě strávit nějaký čas, měsíc před příjezdem vám pošleme podrobného průvodce naším okolím – tam najdete nápady na výlety podrobně popsané délkou tras, obtížností terénu pro děti či chůzi s nosítky, sjízdností pro kočárky či kola. Najdete tam ale i kontakty na nejbližší půjčovny sportovního vybavení, dětského lékaře nebo tipy na restaurace. Drahanskou vrchovinu známe jako svoje boty, je odjakživa naším domovem. Za 25 let jsme o ní vydali už řadu publikací, vytvořili několik fotografických výstav a v lesích rozmístili 2 naučné stezky.

     

     

     

     

     

     

     

     

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *