Pro všechny odvážné maminky, které se seberou dostatek síly, sbalí sebe a děti…A vyrazí za dobrodružstvím, tentokrát v CHKO Moravský kras. Tohle je návrh přechodu Moravským krasem, z jeho nejjižnějšího bodu až na jeho sever. Jednotlivé části jsem šla mnohokrát, dohromady to mám teprve v plánu během jara 2023. Až to bude, doplním podrobnější popis trasy, fotky a další rady, jak si cestu co nejlépe užít.
A jestli využijete, dejte vědět, jak se vám u nás líbilo :-). Celá trasa by měla být sjízdná i s cyklovozíkem, jsou to zpevněné nebo asfaltové cesty. Takže můžete přibalit i dětská kola a odrážedla.
Kde spát a jíst
V CHKO Moravský kras není povoleno volné stanování, nejsou tu ani žádná veřejná tábořiště a nocoviště. Nejlepší tedy je využít kempy, které jsou hned 4 přesně na trase. Všechny mají malé chatičky, takže je možné přechod jít bez stanu a bez spacáků.
Na trase není potřeba táhnout příliš mnoho jídla, vždycky procházíte vesnicemi, kde je možné něco dokoupit. Kromě teda 3. dne, kdy se jde centrální částí Moravského krasu. Tam je potřeba mít zásobu nebo být připravený na občerstvení ze stánků…
Trasa přechodu
- den – Brno, Klajdovka, příp. Bílovice – Křtiny (9-14km)Nejjižnější bod CHKO Moravský kras je na okraji Brno, zastávka veřejné dopravy Velká Klajdovka. Z tohoto bodu je to do Křtin ale 14 km, takže pokud byste potřebovali kratší verzi, tak začněte v Bílovicích nad Svitavou (jedem tam vlak), to je to pak do Křtin 9 km. Přenocujte v kempu Křtiny.
- den – Křtiny – Jedovnice (8 km)
Druhý den vás trasa dovede do neznámějšího kempu v Moravském krasu u rybníka Olšovce, ATC Olšovec. Trasa má 8 km, kdyby vám to bylo málo, tak můžete ještě objet celý Olšovec (asi 4,5 km) a objevovat všechna hřiště a malé hospůdky kolem. A že jich tam je…Nebo si třeba jenom zajet na náměstí do Café Real na jejich výbornou domácí zmrzlinu.
ATC Olšovec je v hlavní sezoně trošku masová záležitost, kdybyste hledali klidnější místo, tak na druhé straně rybníka je pak ještě Tyršova osada.
3. den – Jedovnice – Sloup (10-16 km)
Třetí den projdete nejpřísněji chráněnou částí Moravského krasu, až k Macoše. Nejdřív z kopce Suchým žlebem, kolem Kateřinské jeskyně, návštěvnického centra Dům přírody, pak zase do kopce kolem Punkevních jeskyní, jeskyní Sloupsko-Šošůvských až do Sloupu, do kempu (ten je bez chatek jenom na stanování), nebo kousek vedle do rekreačního střediska, tam už chatky jsou.
Pokud se jde přímo z Jedovnic, je trasa zbytečně dlouhá a prvních 6 km je docela nezajímavých mezi poli. Takže klidně si to zkraťte autobusem z Jedovnic na zastávku Vilémovice, Macocha. Odtud už je to pak pohodových 10 km po krásné asfaltce.
4. den – Sloup – Suchý (10 km)
Pokud budete mít ještě síly na další den přechodu, projděte ještě přes nejsevernější bod Moravského krasu až do malého kempu v obci Suchý. To už není Moravský kras, ale jeho zastíněná sestřička Drahanská vrchovina. Čeká vás tam moc příjemné koupání v místním rybníku.
Návrh trasy přechodu CHKO Moravský kras
Pěknou cestu.
Trasu zpracovala Maruška Horáková z Chalupy u Šrámků.
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.