fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #2

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #2

    Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude trochu o Macoše. A taky p tom, jaký netradiční suvenýr si můžete v krasu s dětmi vyrobit. O setkání s rysem. O Pařilových, kteří už přes deset let rozvíjí ekologické zemědělství. A taky o tom, proč je dobré si na výlet přibalit malou lopatku.

    Příjemné čtení.


    Jak se dostat na Macochu

    Dostat se na dno můžete různými způsoby. A někdy je z něj poměrně snadná cesta zpět. A to, když se vydáte na dno propasti Macochy. Spolu s Punkevními jeskyněmi je nejnavštěvovanějším místem Moravské krasu. Tahle 138 hluboká tajemná díra rozhodně stojí za návštěvu. Ať už do ní nakouknete z horního nebo dolního můstku nebo dokonce ze spodu z útrob Punkevních jeskyní při prohlídce. Tu prazvláštní směsici pocitů asi jen tak nezapomenete. Dostanete se prostě na dno – propasti. Sepsali jsme pro vás několik tradičních, ale i netradičních cest, jak se na Macochu dostat. 

    Co v krasu podnikat s dětmi

    Když vás tu zastihne déšť, v chráněné dílně u Mydlidědka vás vezmou do světa mydlinek, bublinek a včelího vosku. Vyberete si originální suvenýr. A nebo si ho dokonce vyrobíte. Kromě mýdla si děti odnesou i znovu použitelnou formičku. U Mydlidědka mají otevřeno přes hlavní turistickou sezonu od června do října. Návštěvu dílny je potřeba si domluvit předem po telefonu a stojí 80 Kč/dítě. Jak se tam líbilo rodině, která tvoří profil @malivyletnici se dozvíte na jejich instragramu.

    Co jste o Moravském krasu nevěděli

    Představte si, že se vracíte s práce a projíždíte nočním lesem. A najednou, vedle u silnice na pařezu, se vám něco mihne. Velká kočka. Ale nějak moc velká.

    Tak přesně tohle se nám stalo někdy v roce 2017. A tak jsme pátrali. A on to byl nejspíš Kryštof. Ne Kryštof Kolumbus, ale rys Kryštof, který k nám podnikl podobnou objevitelskou cestu z Beskyd. V Moravském krasu se toulal ještě asi 2 roky a pak zmizel neznámo kam, pravděpodobně byl upytlačen. Na celý jeho příběh se můžete podívat v reportáži ČT. Nebyl to první rys v Moravském krasu, mezi roky 1946 – 1995 jsou doloženy záznamy o jejich přítomnosti, vždy jen jednotlivě a na krátkou dobu.

    Nejvíc rysů, asi 120, žije u nás na Šumavě. Víc podrobností šelmách v české přírodě najdete na webu šelmy.cz A můžete se tam i přihlásit k některé z vlčích nebo rysích hlídek.

    A jaké nejdivočejší zvíře je v přírodě potkali vy? Dejte nám vědět třeba v odpovědi na tento mail.

    Příběhy lidí z Moravského krasu

    Vážím si každého, kdo se rozhodne vytrvat v tradici svých předků a věnovat se dál zemědělství. Jedním z takových odvážných jsou i Pařilovi, kteří od roku 2010 provozují nedaleko naší chalupy ekofarmu. Celoročně na jejich pastvinách potkáte ovce, kozy, krávy, mezi tím pobíhají slepice. Jejich produkty si můžete koupit přímo ze dvora. Nebo si tam zajít na exkurzi, nebo projížďku na koni.

    Ale živočišnými produkty to u nich nekončí. Paní Pařilová totiž zpracovává i vlnu – barví ji přírodními barvami a následně tká. Její výrobky si pak můžete koupit přímo na místě nebo na Fleru. A tím to ještě pořád nekončí – dodávají totiž měsíček lékařský a chrpu známé firmě Sonnentor. Víc si o jejich příběhu dočtete v krátkém rozhovoru:

    Virtuální výlet do Moravského krasu

    Pořad Všechno co mám ráda se v létě vydal i k nám do okolí Macochy. Co je zaujalo v Blansku a jak se jim líbilo na Macoše zkouknete v archivu České televize.

    Cestování s ohledem na přírodu

    Máme za sebou houbařskou sezonu. A věřím, že kromě praváků jste v lese našli i řadu hřibů „podpapíráků“. Turistický ruch s sebou přináší i odpadky, nejenom ty podpapírové. Z hlediska ochrany přírody nejde o katastrofu, příroda se kvůli troše celulózy a lidským výměškům asi nezhroutí, velkou zátěží jsou ovšem dámské hygienické potřeby a pleny, které se v přírodě nerozloží, a také vlhčené ubrousky, které se rozkládají velmi dlouho.

    Každopádně dojem z výletu do lokality, kde si člověk připadá jak na obří veřejné toaletě, zákonitě nemůže být pozitivní. V Českém ráji šli tak daleko, že už mají dokonce pro návštěvníky mapu toalet. A taky rádce, jak předcházet vzniku odpadů na výletech.

    Co nového na chalupě?

    Konečně nám od truhláře dorazil nový stůl a lavice do kuchyně. Takže už si u snídaně posedíte všichni společně. A taky k nám konečně přijel proresionální fotograf. A takhle se mu naši chalupu podařilo zachytit. A nás čeká fotky co nejdřív dostat na web.

    Mějte se krásně a užívejte barevné podzimní dny.

     


    Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *