Pěkný den,
vydejte se s námi za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dnes to bude o Krysaři a jeho cestě na Moravu – té z 13. století, ale i z konce dubna. O kontroverzní lanovce na Macochu. A samozřejmě o novinkách z chalupy.
Krysař, co vás naučí víc než pět marketingových kurzů
V Moravském krasu na konci dubna… Na naši chalupu totiž dorazil Krysař. Ne ten z pohádky. Ale živý. Z masa, kostí – a především z Hamelnu.
Michael Boyer, herec a hlavní marketér toho všeho kolem slavné legendy, přijal moje pozvání a přivezl do regionu nejen píšťalku, ale hlavně obrovskou dávku inspirace. Pro mě, pro místní, pro každého, kdo věří, že cestovní ruch může být pomalý, udržitelný a přitom magnetický.
Jeho slova mi rezonují hlavou ještě teď:
„Zapojení místní komunity je klíčem k úspěchu. V Hamelnu to celé vzniklo díky aktivitě místních – spojili síly s městem, podnikateli i obyčejnými lidmi. A vznikl systém, který drží peníze v regionu.“
A já si říkám – vždyť my ten příběh taky máme. Jen jsme ho zatím nevyprávěli dost nahlas. Možná právě teď nastal čas. Čas budovat vlastní příběh. Třeba o tom, co se stalo s těmi dětmi, které s Krysařem odešly. Kam přišly? Co zažily? A hlavně – s kým.
Protože lidi kolem sebe už máme. Po třiceti letech budování vztahu k tomuto kraji je jich dost. A právě tenhle víkend nám ukázal, že spolu dokážeme kouzla.
Podomský Krysař a zaniklá vesnice Hamlíkov
Legendární příběh z německého Hamelnu zná snad každý – město plné krys, muž s píšťalkou, zrada radních a nakonec odchod 130 dětí, které se už nikdy nevrátily.
Ale co když právě tady, u nás na Drahanské vrchovině, ten příběh končí?
Podle prof. Černého-Křetínského mohl být zakladatelem Podomí lokátor Boda – měšťan z Hamelnu, který právě v roce 1284 odvedl mládež z města a spolu s nimi založil osadu Hamlíkov. Ta časem zanikla a její území dnes patří Podomí.
A pokud se chcete dozvědět víc o Hamlíkově, Podomí, nebo třeba o tom, proč obec přišla o polovinu svého původního katastru, projděte si naši virtuální naučnou stezku okolo Podomí. Stačí si stáhnout aplikaci Adventure Lab do mobilu a vydat se na cestu.
Lanovka na Macochu slaví 30 let
Letos je to přesně 30 let, co začala jezdit lanovka mezi Punkevními jeskyněmi a horním můstkem propasti Macocha. Dnes už ji bereme jako samozřejmost – tehdy ale její výstavbu provázely silné emoce.
Málokdo si dnes vzpomene, že auta dřív jezdila až ke vstupu do jeskyní a parkovala přímo v srdci nejchráněnější části Moravského krasu. Lanovka, spolu s vláčkem od Skalního mlýna, pomohla tehdy oblast výrazně odlehčit.
Dnes musejí návštěvníci nechat auta na parkovišti u Skalního mlýna, dva kilometry od jeskyní. A krajina okolo Macochy si díky tomu mohla zase trochu vydechnout.
Jak to tenkrát u Macochy vypadalo? To zjistíte v krátké reportáži České televize připravené právě k výročí.
A jak se dostat na Macochu s vláčkem i bez? To najdete v našem článku na blogu. Je to jeden z našich nejčtenějších.
Co nového na chalupě?
Na chalupě nám přibyl nový dřevěný domeček pro děti. Je na dvorku, vedle ohniště. A když jej uviděli první jarní návštěvníci, ozvalo se úžaslé dětské “jeee”.
Z prázdninových termínů zbývá pár zkrácených: 10.-12.7.,17.-20.7., 20.-26.7., 3.-9.8., Hodí se vám některý? Klidně si ho rezervujte jenom odpovědí na tento mail.
Hodil by se spíš víkend? Těch už máme do prázdnin málo: 16.-18.5., 30.5.-1.6.., 20.-22.6. A 27.-29.6. Ale můžete klidně přijet i během týdne. Stačí sbalit pár kamarádek a dětí.
Přibalit si k pobytu můžete i některou z našich komentovaných vycházek.
Krásné jaro!
Maruška z Chalupy u Šrámků
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.