Pěkný den,
Vydejte se s námi za příběhy krajiny z Moravského krasu a okolí. Dnes to bude u keltském pivu z krasu, žabích sokolích hlídkách a nejkrásnější jeskyni.
Příjemné čtení.
Jak chutná keltské pivo?
Největších a nejzáhadnější objevy v Moravského krasu postupně vydává jeskyně Býčí skála. Samotné nálezy jsou už z roku 1870 z výzkumů Jindřicha Wankla. Nové archeologické metody ale umožňují původně hrůzostrašný rituální pohřeb postupně vyjasňovat. A jeden z objevů, které tyto nové interpretace přinesly, je i recept na keltské pivo. Keltové prý totiž pivu holdovali ještě mnohem víc, než současní Češi. Jak takové pivo chutná? A z čeho je uvařené? A proč se mu říká TauriALE? To se dočtete v rozhovoru s historikem Martinem Golcem.
Jaké nejbizarnější pivo jste ochutnali vy? Dejte mi vědět v odpovědi na tento mail.
A kdybyste pivo chtěli ochutnat, tak přijeďte v září, kdy se právě u Býčí skály každoročně koná setkání přátel halštatské kultury.
Žabí a sokolí hlídky
Když přijde jaro do Moravského krasu, tak to znamená jediné. Kolem silnic se začínají objevovat nejrůznější zábrany, které zachytávají žabky toužící po páření. Od časného jara je připravují desítky dobrovolníků tak, aby bylo hotovo ještě před hlavní migrační sezonou. Znamená to často zarážet kůly ještě do zamrzlé půdy. Ale tím jejich práce nekončí. V době, kdy se žabky vydávají na cestu, je pak dobrovolníci od zábran odebírají a přenášejí na druhou stranu silnice nebo rovnou někam k vodě. Loni dokonce ve spolupráci se silničáři vymysleli i nové značení “pozor žáby” nastříkané přímo na silnice.
Naši žabí hlídkaři mají i své informační stránky, kde sčítají přenesené žáby. Loni jich bylo přes 2000.
Na jaře u nás v krasu hlídáme ještě vzácné sokoli. Respektive nehlídáme sokoli, ale turisty, aby nerušili hnízdění u Býčí skály. Hnízdo je totiž příliš blízko turisticky atraktivním stezkám. A to se sokolům nelíbí. Bohužel před výry nebo kunami je už hlídky ochránit nedokážou. Ale snad je letos tito dravci ušetří a budou mít dost potravy jinde. Nakouknout do hnízda sokola z Moravského krasu můžete tady.
Chtěli byste se zapojit taky do nějakých hlídek? Zkuste třeba šelmí. Nebo začněte šmírovat čápy.
Která jeskyně je nejkrásnější?
Balcarka má nejkrásnější a největší krápníkovou výzdobu. Však se o ní také říká, že je přírodní učebnicí různých forem krápníků. Z Balcarky lidé dlouho znali jenom vstupní portál, podzemí objevil místní občan pan Šamalík až v roce 1924. V portálu už v době ledové bydleli lovci sobů a koní. V pravěku byla dokonce i podzemní medvědí porodnice. O lidských i zvířecích obyvatelích Balcarky se víc dozvíte z expozice přímo v jeskyni. Její součástí je i video rekonstruující život magdalénienských lovců.
A jaké další jeskyně v Moravském krasu máme? A která by byla nejvhodnější pro vás? S tím vám poradí náš nejnovější článek na webu.
Pokud přijedete mimo sezonu, tak v této jediné jeskyně zaplatíte menší vstupné díky slevové kartě mojakarta.cz.
Moja karta platí po dobu vašeho pobytu na celém území Jihomoravského kraje. Takže po cestě zpátky se můžete třeba stavit v brněnském Vida centru. Jaké další výhody vám přinese omrkněte na www.mojakarta.cz.
Co nového na chalupě
Chalupa už vítá první hosty. Ale pořád máme ještě dost volných víkendových termínů během dubna a června. Stavíte se?
Krásné první jarní dny přeje
Maruška z Chalupy u Šrámků
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.