fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #12

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #12

  Pěkný den,

  Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dnes to bude o místech, které si nejvíc užijete právě s barevným podzimem. O bukových pralesech u pramene Punkvy, o první rozhledně na Moravě a o akcích, které byste tu na podzim neměli minout.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  K pramenu Punkvy

  Přichází k nám nejbarevnější část roku. U nás v krasu máme výhodu, že tu není tolik smrkových lesů, na kterých by si pochutnávali kůrovci. Najdete u nás hlavně listnaté lesy, hlavně bučiny. Ty jsou kolem nejvyššího bodu Drahanské vrchoviny dokonce chráněné. Na podzim se barví do úžasné zlato-červené barvy a když je v tom správném úhlu prosvítí podzimní slunce, na chvíli to vypadá, že jste právě otevřeli truhlu s pokladem. Tyto okamžiky si užijete třeba při výletu k pramenu Punkvy, o kterém povídal i Luděk Munzar v populárním seriálu Zpět k pramenům (hruba od 6. minuty). Natáčel ho skoro před 20 lety. Jak to u prameny Punkvy vypadá dnes můžete mrknout v našem videu na instagramu chalupy.


  První rozhledna na Moravě

  Nový hrad

  Nový hrad u Adamova býval strážcem cesty mezi Brnem a Blanskem. V 19. století se pak na chvíli stal součástí romantické krajiny Vranovsko-křtinského areálu, o kterém jsem psala v minulém newsletteru. Z té doby si dokonce nese jedno prvenství – Lichtenštejnové totiž záměrně nechali zvýšit jednu z věží a vznikla tak pravděpodobně první turistická rozhledna na Moravě. Bohužel s rozvojem železnice dole v údolí se zase musela snížit.

  Každopádně Nový hrad stále zůstává na svém místě a díky aktivitě místního spolku prochází postupnou rekonstrukcí a každý měsíc ožívá o víkendových jarmarcích. Na hrad vedou hned 4 turistické trasy a každá z nich vás zejména na podzim provede pestrobarevnými a zachovalými lesy střední části Moravského krasu. My máme nejraději zelenou trasu, která vede přes Čertův hrádek a Výří skálu. Po cestě se totiž otevírá několik výhledu dolů na železniční údolí.


  Podzimní akce v Moravském krasu

  Podzimní mlhy a vlezlé sychravo s sebou přináší několik tradičních akcí. První listopadový víkend proběhne tradiční výlov rybníka Olšovce. Pod hrází se to hemží rybáři, v sádkách uvidíte různé druhy ryb. Na hrázi si je pak i koupíte, ať už syrové nebo upravené do nejrůznějších pochoutek. A taky tam ulovíte dospělácký i dětský svařák. Dál od hráze už to tak zajímavé není, tam už se to hemží stánkaři všeho druhu. Co ale rozhodně stojí za to, tak vydat se na procházku okolo rybníka. Okruh má asi 5 km a často se kolem rybníka válí ta pravá podzimní mlha. U kempu si dáte vyhlášený jedovnický langoš a za kempem v aleji vysbíráte poslední zbytky kaštanů … A pak už šup na něco teplého do SurfBaru nebo Barachova.

  Další akcí, na kterou je nejlepší se připravit ještě šálkem horké čokolády v Julie´s cafe, jsou slavnosti sv. Martina v Blansku. Probíhá o víkendu kolem 11. Listopadu a kromě slavnostního příjezdu si užijete třeba i Svatomartinský jarmark.

  Oba dva víkendy máme ještě na chalupě volno, tak se klidně stavte…


  Co nového na chalupě?

  Prázdninová sezóna utekla jako voda a my už teď s podzimem jenom vyklusáváme a vítáme hosty na víkendy. V říjnu se u nás budou propojovat podnikavé ženy z Vyškovska. A taky u nás proběhne kurz tvůrčího psaní. Tam jsou ještě volná místa a klidně se můžete přihlásit.

  Příjemný první podzimní dny.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Nový hrad
  Nový hrad

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *