Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude vánočních tradicích nejen těch našich rodinných. Taky o těch, které se z krasu rozšířili do celé republiky. A taky o jedné sýrové dobrotě, která se určitě objeví na vašem silvestrovském stole.
Příjemné čtení.
Jaká vánoční tradice vznikla v Moravském krasu?
Vyrážíte s dětmi na světýlka na obřím vánočním stromu na návsi nebo na náměstí? A víte, že první takový strom stál poprvé v Brně a byl od nás, z Moravského krasu?
Letos to je už 103 let, co novinář Rudolf Těsnohlídek našel při procházce promrzlé sedmnáctiměsíční děvčátko. Choulila se u paty velkého smrku a tato událost Těsnohlídka přivedla na myšlenku začít pomáhat opuštěným dětem a sirotkům. Inspiroval se ve Skandinávii a v roce 1924 nechal na náměstí Svobody v Brně vztyčit první vánoční strom republiky. Součástí byla i sbírka, díky které byly pak v roce 1928 položeny základy dětského domova Dagmar v Brně. A tím i tradice vánočních stromů a sbírek v České republice. Celý příběh si přečtěte v tomto článku.
Vánoční čokoláda podle mojí prababičky
Když jsem byla malá, děda Šrámek, podle kterého se jmenuje i naše chalupa, s oblibou vykládal, jak jeho nejoblíbenějším vánočním cukrovím byla čokoláda. Část dětství zažil za druhé světové války a čokoláda byla velká vzácnost. O co kouzelnější to bylo, když se objevila na vánočním stromečku a ještě zabalená do třpytivého celofánu. Čokoláda se nalévala do plechových formiček a většinu z nich teď používám na vánoční čokoládu i já.
Kdybyste si ji chtěli vyzkoušet, posíláme vám náš rodinný recept:: 250 g 100% ztuženého tuku, 200 g cukr moučka (prosáté), 1 vanilkový cukr, 60 g kakaa, 2 lžíce sekaných oříšků
Všechny ingredience rozpusťte ve vodní lázni a vymíchejte do hladka. Pak nalejte do formiček na pracny. Ideálně právě v tomto pořadí. Formičky nečistěte, klidně, ať tam zůstanou nějaké drobečky. Ať jsou pěkně vymaštěné. Protože pak půjdou dobře vyklepávat. Pokud nemáte formičky, můžete klidně využít ty z bonboniér nebo silikonové.Bez plechových formiček ale přijdete o tu nejzábavnější část. Vyklepávání. To formičky poskakují po celé kuchyni.
Čokoládu nejdřív nechejte ztuhnout v chladnější místnosti. Až pak vystrčte třeba ven do mrazu. Když čokoládu zchladíte rychle, tuk má tendenci se vysrážet a čokoláda pak chytne takový šedivý nádech a není tak lesklá.
Máte nějaké tradiční rodinné cukroví, které se u vás peče už několik generací? Dejte nám vědět třeba v odpovědi na tento mail.
Moravský roquefort
Někdo ji miluje, někdo ji raději vynechává. Plísňový sýr roquefortového typu, kterému se u nás říká Niva. V Moravském krasu se vyrábí od roku 1963 a do roku 2003 dokonce zrála v jedné z jeskyní. Pokud někde při výletech po Moravském krasu uvidíte pasoucí se krávy, mužete si být jistí, že jejich mléko jde právě do mlékárny v Otinovsi. Některé z nich se prochází i po pastvaních za naší chalupou.
U mlékárny je i podniková prodejna, kde kromě spousty regionálních výrobků dostanete i výborné kafe. Na mlýnku totiž mají brněnský Rebelbean. Prodejnu ostatně doporučuje i Lukáš Hejlík.
Víc se o Nivě a její výrobě v Moravském krasu dozvíte z rozhovoru s ředitelkou mlékárny.
Celý podzim jsem díky programu České spořitelny Silnější hybatelé ladila, jak naši chalupu ještě víc propojovat s dalšími místní výrobci a službami. A taky rozvíjet víc turisticky klid než ruch. Při závěrečném setkání jsem dokonce za náš koncept dostali první cenu. Takže teď už jenom zbývá přes zimu všechno nachystat tak, abyste si mohli některé naše novinky užívat už v letní sezoně.
Přejeme vám klidné Vánoce plné příjemných setkání.
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.