fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na známé i neznáme výlety od Šrámků z Moravského krasu #13: Jak to, že toho tolik víme o našem rodném kraji

3 tipy na známé i neznáme výlety od Šrámků z Moravského krasu #13: Jak to, že toho tolik víme o našem rodném kraji

    Pěkný den,

    vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Protože Moravský kras není jenom Macocha. Dnes to bude o zaniklých středověkých vesnicích, o lidech, kteří je kolem nás objevovali a k čemu nás inspirovali.

    Maruška z Chalupy u Šrámků


    Jak se hledají zaniklé středověké vesnice

    To nejdřív hodně dlouho koukáte do archivních knih a map. A hledáte podezřelé názvy, jako třeba “Na krchůvku”. Pak hodně dlouho chodíte po lesích a loukách a všímáte si každé divné terénní nerovnosti, hrbolu nebo ďolíku. Můžou to totiž být zbytky mezí u starých polí, zborcená kamenné části domů, sesunutý sklep nebo stará rybniční hráz. Nebo hledáte rostlinu barvínek. Když roste uprostřed lesa, tak to většinou znamená nějaké známky lidské činnosti. Tak takhle nějak objevil svoji první zaniklou středověkou vesnici, Vilémov, i Ervín Černý-Křetínský.

    Ervín Černý-Křetínský

    Ervín Černý Křetínský - autoportrét
    Ervín Černý Křetínský – autoportrét

    V sobotu 11.11. uplynulo 110 let od jeho narození. Byl významným českým lékařem v oboru ORL a zakladatelem historické geografie. Miloval rodný kraj, vesničku Podomí a Drahanskou vrchovinu. Rád se tam každoročně vracel. V Podomí, kde i teď naše rodina bydlí, znal každý dům, pomístní názvy částí obce, názvy polí, luk a lesů i s jejich příběhy. Volný čas věnoval terénnímu výzkumu okolních lesů, kde hledal stopy středověkého osídlení. Byl mistrem čtení v krajině. Objevil a zdokumentoval na 60 zaniklých středověkých osad na Drahanské vrchovině. A vymyslel metodiku, jak je vlastně najít. A zjistil, že tady u bylo ve středověku o 42% vesnic více, než teď.

    Byl muž mnoha talentů. Část života prožil i na Těšínsku, odkud se po vyhlášení protektorátu musela rodina vystěhovat. Tři roky strávil v koncentračním táboře, po propuštění v roce 1943 se zapojil do podzemního odboje. Stal se jedinečným lékařským odborníkem, vydal řadu publikací a dva oceňované ilustrované lékařské atlasy. Jeho malířské nadání se otisklo v řadě detailních portrétů pacientů nebo v typických perokresbách zachycujících rodný kraj.

    Jestli máte chvilku, za přečtení stojí i jeho osobní shrnutí životního příběhu.

    K čemu nás inspiroval?

    Nejen mne naučil vidět zdánlivě neviditelné. Díky procházkám s ním po rodném kraji už jsem se nikdy na krajinu nekoukala stejnýma očima. Hledám stopy, které nám tu naši předkové nechali. Hledám příběhy a vztahy.

    Moje máma Dáša Zouharová společně s ním stihla vydat publikaci Drahanskou vrchovinou plnou tipů na výlety. A doplnili ji naučnou stezkou v terénu. A taky vydal rozsáhlou Kroniku Podomí. Troufám si říct, že není v České republice vesnice, která by měla tak podrobně zpracovanou svoji historii. A to tak tragickou – přišla totiž o polovinu původního katastru, který má doteď takový prapodivný tvar.

    Máma tak chtěla co nejvíce inspirovat místní učitele a rodiče k poznávání rodného kraje. Zrodilo se tak nové občanské sdružení, které funguje v regionu už přes 25 let a dál díky němu interpretujeme místní přírodní a historické dědictví. O něco později ji tahle zkušenost dovedla až vytvoření metodiky pro tvorbu regionálních učebnic.

    K připomenutí 110. výročí jeho narození jsme připravili pro širokou veřejnost cyklus vzpomínkových akcí. Exkurzi na zaniklou osadu Bystřec. V Knihovně Karla Dvořáčka probíhá během listopadu výstava připomínající jeho jedinečné talenty a dílo. K vidění je i řada osobních artefaktů jako třeba brašna a buzola z terénních práci, originály ilustrací z rodné vesnice, portréty a mapy. Tu doplní 21.11. beseda s jeho blízkými. A do konce listopadu ještě zveřejníme online hru, která naše sousedy provede jedinečnou historií naší obce.

    A vlastně celou naši rodinu tohle setkání s výjimečnou osobností přivedlo až k oživení naší chalupy a předávání spousty tipů na výlety a zajímavosti v okolí vám, našim hostům. Náš průvodce se postupně rozrůstá a už je v něm přes 30 výletů. A přes zimu se chystáme na další sezonu doplnit další a také začínám nabízet průvodcovské služby.


    Máte vy nějakou osobnost, která pro vás byla studnicí inspirace? A k čemu vás dovedla? Dejte mi vědět dole v komentáři pod článkem.


    Co nového na chalupě?

    Naše chalupa byla vždycky plná lidí. I když malá a skromná, dobrých lidí se vždycky vešlo dost a dost. A tak to měl můj děda nejraději. I to byl jeden z důvodů, proč jsme ji otevřeli hostům. Alena Vorlíčková a Alena Naďová ji v říjnu naplnily úžasnými okamžiky. Chvíli za nimi můžete na návštěvu díky blogovému článku.

    Je to letos už třetí skupina, která vyzdvihuje, že v jednoduchosti a skromnosti chalupy a jejího okolí je vlastně ta největší síla. Dává prostor pro vás. Být sami se sebou.


    Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *