Pěkný den,
vydejte se s námi za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dnes to bude o tajemném sousedovi Macochy a nejstarší roubence na Moravě. A představíme naši chalupu v číslech.
Příjemné čtení.
Schindlerův seznam u Moravského krasu
Na konci ledna jsme si při příležitosti Dne památky obětí holokaustu připomněli 80. výročí osvobození Osvětimi. Právě s touto dobou se pojí příběh jednoho z nejslavnějších filmů všech dob – Schindlerův seznam. Málokdo ale ví, že jeho historické kořeny sahají kousek od Moravského krasu.
Oskar Schindler totiž pocházel ze Svitav. A v sousedním Brněnci dodnes stojí textilní továrna, kde díky jeho zásluze přežily stovky židovských pracovníků. I za komunismu se v továrně dál vyrábělo, i když dnes už je značně zchátralá.
O její obnovu a připomínku významných historických událostí se nyní snaží Nadační fond Archa, který spoluzaložil potomek původních majitelů z židovské rodiny Löw-Beerů. Tato rodina stála nejen u rozvoje jihomoravského textilního průmyslu, ale také za stavbou ikonické vily Tugendhat.
Oskar Schindler je příkladem člověka, jehož příběh rozhodně nebyl „čistě bílý“. Byl spíše černobílý a plný rozporů – člověk, který měl své temné stránky, ale přesto dokázal udělat výjimečně dobré věci. Pokud vás jeho složitý osud zajímá, doporučujeme článek v magazínu Koktejl.
Navíc právě vyšla kniha Pavla Kosatíka Podnikání pod židovskou hvězdou, která je dostupná i jako audiokniha na Českém rozhlase. Kniha představuje deset významných židovských rodin, včetně Löw-Beerů, a ukazuje, že židovské podnikání se zdaleka netýkalo jen bankovnictví, ale zasahovalo do mnoha dalších odvětví. Možná mezi nimi objevíte i příběh z vašeho okolí.
Sloupsko-šošůvské jeskyně: Propasti jako z Pána prstenů
Jako první byly v Moravském krasu zpřístupněny Sloupské jeskyně – už v roce 1881. Šošůvská část následovala až v roce 1893 díky rodině Broušků, která jeskyně tehdy vlastnila a dokonce nad nimi postavila hotel. Prohlídky probíhaly odděleně, a průvodci si turisty předávali na místě zvaném „Předávka“.
Dnes jsou Sloupské a Šošůvské jeskyně propojené do jedné prohlídkové trasy. Co vám z ní nejspíš utkví v paměti? Rozhodně ohromné propasti, které připomínají hluboké, tajemné propasti ze světa Pána prstenů. Těžko si při pohledu dolů nevybavit Minas Morgul nebo temné jeskyně, kde se ukrývali skřeti.
Pokud vás zajímají podrobnosti k prohlídkám, přečtěte si náš článek.
Vlci zpátky na jižní Moravě!
Vlk, který se donedávna jižní Moravě vyhýbal, se teď stále častěji objevuje v krajině kolem Vysočan, Žďárné nebo Protivanova. Pohyb těchto plachých šelem už potvrdily nejen fotopasti, ale i pozorní místní obyvatelé.
Pro přírodu je to skvělá zpráva – vlci pomáhají udržovat rovnováhu v ekosystému. Pokud je ale potkáte, buďte klidní. Vlk o vás ví dřív, než vy o něm, a většinou se člověku obloukem vyhne. Chcete vědět víc? Na stránkách www.navratvlku.cz najdete zajímavosti i tipy, jak je poznat a co dělat, pokud se ocitnete v jejich blízkosti.
Co nového na chalupě?
Náš chalupový rezervační systém už se hemží červenými políčky. Jestli si chcete u nás rezervovat týdenní nebo víkendový pobyt, zkuste co nejdříve sladit váš kalendář s tím naším. Ať si chytnete ten nejlepší termín.
Krásný zimní čas!
Maruška z Chalupy u Šrámků
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.