Pěkný den,
vydejte se s námi za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dnes to bude bósinských lipách a nářečí. A také o Absolonovi, mamutovi a Baťovi.
Příjemné čtení.
Bousínská lípa svobody
“Dobré deň. Me vás tady vitáme pod bósinskéma lepama. Pokáť trpite alergijó, bodete v obdobi květo hodně kéchat.”, takhle v místním nářečí jsme minulý týden vítali v Bousíně porotu ankety Stromu roku. Do finále totiž postoupila Lípa svobody, první z celé aleje bousínských lip, které na návsi vysazoval můj děda. Lípy byly vysázeny na počest všech, kteří se po válce mohli, ale taky bohužel nemohli vrátit po vystěhování domů (víc jsme psali v minulém newsletteru). A tahle anketa je jeden ze střípků, jak tento příběh našeho rodného kraje zviditelnit. Tak nám držte palce, od 22. července se rozběhne téměř 3 měsíční hlasování. Ale to vám dáme ještě vědět :-).
Znáte nářečí vašeho regionu?
Porotu jsme vítali v místním horáckém nářečí. Je trochu podobné hanáčtině, ale má svoje specifika. A v Bousíně se k němu hrdě hlásí. Stačí se podívat na rozcestník u místní zastávky. Zápis z obecního zastupitelstva má dokonce dvě části – jednu oficiální a druhou, kam zaznamenávají výrazy v nářečí do připravované publikace.
Víte, jak se původně mluvilo u vás? Vznikla k tomu teď mapa.
A v odpovědi na tento mail mi dejte vědět nějaké vaše speciální slovo v nářečí. Co třeba každého překvapí. Tak schválně, víte, co to po našem “žblonča”?
Absolon, mamut a Baťa
Podobu Moravského krasu po staletí ovlivňovali lidé. A jedním z těch, kteří utvořili kras krasem tak, jak ho známe teď, byl Karel Absolon. Však Punkevní jeskyně s pohledem ze dna Macochy byl jeho nápad a realizoval ho přes 30 let. Jeho vytrvalost, podnikavého ducha a marketingové schopnosti dobře ilustruje příběh mamuta. Karel Absolon je totiž zakladatelm Brněnského Anthroposu, pobočky vlastivědného muzea. Původně ve 30. letech 20. staletí stála na výstavišti. A aby do ní Absolon přilákal co nejvíc návštěvníků, vymyslel si, že v ní bude vystavena realistická socha mamuta, který kdysi pobíhal po Moravském krasu. Neměl na něj ale peníze, a tak napsal Tomáši Baťovi. Dokonce mu poradil, že by mohl motiv mamuta využít pro pracovní boty a vyrábět je pod názvem mamutovky. Tohle sice Baťa nepoužil, ale peníze poslal. A mamut stojí v Anthroposu dodnes. A ve 30. letech 20. století se stal skutečnou atrakcí a láká návštěvníky z celé republiky.
Celý příběh si můžete podrobněji přečíst tady.
Co nového na chalupě
Pořád máme volný termín 14.-20.7. A 18.-24.8.. Tak jestli máte v okolí někoho, komu by se u nás mohlo líbit a plánuje dovolenou na poslední chvíli, pošlete mu na nás tip.
Krásný vstup do léta!
Maruška z Chalupy u Šrámků
Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.