fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #8

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #8

  Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude třeba o tom, jaké to je najít podklad. Kde se nachází největší moravské pískoviště. A kam můžete vyrazit na nejlepší zmrzlinu.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Jak se hledá poklad

  Autoři sci-fi románů o tom sní desítky let. Někomu na to stačí podpůrná halucinogenní látka. A někdo se kvůli tomu víkend co víkend navléká to pogumovaného oblečení, zalézá jako krtek pod povrch a kutá, vrtá, odlamuje kameny a vynáší mnoho kyblíků hlíny. A pak to jednou přijde. V Moravském krasu je přes 1000 jeskyní a nikdo už nevěřil, že by se takový objev mohl podařit.. A ono se to povedlo jedné ze skupin amatérských jeskyňářů letos v zimě.

  A jak se do Jiné dimenze naši jeskyňáři dostávají? To popsal jeden z nich na jejich facebookové stránce: “Představte si sifon pod umyvadlem – zalezete tam po břiše, otočíte se na pravý bok, proplazíte se zatáčkou doleva, pak přetočit na břicho a hlavou dolů, v dolní úvrati začnete zvedat hlavu a ladnými hadími pohyby se prosoukáte a postupně cpete vzhůru vzestupnou částí potrubí. Sláva, jste v Tetrisu, tam se dá občas i trochu po čtyřech. Pak už jenom cca 60 výškových metrů úžin, dómů, průlezů, vlastně téměř feratový „choďák“ a jste venku.”

  A tak je nejdelší jeskynní systém v České republice zase o něco delší. Do Jiné dimenze nakouknete i vy díky reportáži České televize.

  Výlet na největší moravské pískoviště v Rudici

  Pokud chcete vidět všechny odstíny písku, rozhodně na dovolené u nás nesmíte minout lom Seč u Rudice. A když píšeme všechny, tak myslíme opravdu všechny – od bílé až po černou. Od loňského roku je konečně veřejně přístupný a vy si tak klidně můžete stavět bábovičky celý den. Připravte se na to, že písek z dětí budete omývat ještě několik dní :-). A další atrakce kolem Rudice už nejspíš nestihnete. V lomu jsou i malá jezírka, kde se dá v létě koupat.

  V okolí Rudice je toho k vidění ještě mnohem víc – třeba větrný mlýn, stezka o dobývání železné rudy a hlavně celé rudické propadání. Nebo taky questingová hra Za Rudickými vodami. Kudy kam zjistíte v našem průvodci chalupou a jejím okolí. Všechno výlety si můžete pomocí QR kódu stáhnout do svého telefonu a zobrazit přes aplikaci mapy.cz.


  Znáte někoho, komu by se naše Tipy z Moravského krasu líbili? Přepošlete mu je. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.


  Kde v moravském krasu najdete nejlepší zmrzlinu

  Mamí, ještě zmrzlinkuuu…..Kdo by to na výletech s dětmi neznal. Při výletech kolem naší chalupy máte to štěstí (nebo smůlu), že kolem je hned několik opravdu výtečných zmrzlin přímo od výrobců. Takže si můžete užít ty nejovocnější sorbety nebo opravdu smetanové lahůdky.

  • Cukrárna Jánský je ve Vyškově, ale pobočku má i v Drnovicích. A rozhodně jej kvůli opravdu dlouhým frontám nepřehlédnete, pokud k nám pojedete od dálnice D1.
  • Dobroty z Valchova zase můžete ochutnat při cestě od Boskovic. A kromě toho tam můžete koupit třeba tvarůžkové pomazánky nebo marmelády z Moravského krasu.
  • Domácí zmrzlinu potkáte i v Jedovnicích na náměstí. Hledejte kavárnu Cafe Real vedle jedovnické radnice.

  Co nového na chalupě?

  Každé skupiny, která u nás stráví nějaký čas, se ptáme, co by u nás potřebovali jinak…A tak jsme v poslední době ladili několik detailů, na které nás naši hosté upozornili. Takže třeba v podkrovním pokojíku, ze kterého se vychází do sadu, je konečně závěs. U schodů do podkroví zábradlí (i když děti to stejně nejraději berou nahoru po čtyřech a dolů po zadku). A taky jsme celé naší vesničce Bousín pomáhali s nominací na vesnici regionu. Na konci května nás čeká pohovor před porotou, tak nám držte palce. Chceme jim ukázat, proč že tu v těch našich Opičích horách vlastně stojí za to zůstávat…

  Přeji vám méně deště a více sluníčka.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *