fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #7

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #7

  Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se s námi za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude třeba o tom, jak se dostat do Jiné dimenze. O výletu, ze kterého se vašim dětem nebude chtít domů. A ledňáčkovi, který se letos bude hojně po krasu prohánět.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Jak se dostat do Jiné dimenze

  Autoři sci-fi románů o tom sní desítky let. Někomu na to stačí podpůrná halucinogenní látka. A někdo se kvůli tomu víkend co víkend navléká to pogumovaného oblečení, zalézá jako krtek pod povrch a kutá, vrtá, odlamuje kameny a vynáší mnoho kyblíků hlíny. A pak to jednou přijde. V Moravském krasu je přes 1000 jeskyní a nikdo už nevěřil, že by se takový objev mohl podařit.. A ono se to povedlo jedné ze skupin amatérských jeskyňářů letos v zimě.

  A jak se do Jiné dimenze naši jeskyňáři dostávají? To popsal jeden z nich na jejich facebookové stránce: “Představte si sifon pod umyvadlem – zalezete tam po břiše, otočíte se na pravý bok, proplazíte se zatáčkou doleva, pak přetočit na břicho a hlavou dolů, v dolní úvrati začnete zvedat hlavu a ladnými hadími pohyby se prosoukáte a postupně cpete vzhůru vzestupnou částí potrubí. Sláva, jste v Tetrisu, tam se dá občas i trochu po čtyřech. Pak už jenom cca 60 výškových metrů úžin, dómů, průlezů, vlastně téměř feratový „choďák“ a jste venku.”

  A tak je nejdelší jeskynní systém v České republice zase o něco delší. Do Jiné dimenze nakouknete i vy díky reportáži České televize.

  Výlet, ze kterého se vašim dětem nebude chtít domů

  stezka Světluška

  Malý ráj pro nejmenší děti najdete u vesničky Ptení. Na stezce, kterou vytvořili její obyvatelé, na vás čekají vodní hrátky, kukátko na Rákosníčka a spousta roztodivných skřítků s úkoly. Na jednom zastavení třeba zjistíte, jestli skáčete tak daleko jako myška, skokan nebo jelen. Nebo si můžete zahrát Člověče, nezlob se nebo šachy v životní velikosti. Nebo třeba opéct špekáček… Na tomto místě strávíte půl dne ani nebudete vědět jak… Stezka vás dovede k jezdeckému areálu, kde si můžete případně domluvit i vyjížďku na koních. Nebo využít atrakce na jejich pozemku, jako třeba bosonohý chodník.

  Tento výlet je jeden z mnoha, které najdete v našem průvodci chalupou a jejím okolí, který jsme připravili pro hosty. Všechny výlety si můžete pomocí QR kódu stáhnout do svého telefonu a zobrazit přes mapy.cz.

  S KRÁSnou kartou Moravský krasem

  Leďnáček říční je pestrobarevná ozdoba hlubokých říčních údolí krasu. Nechává se spatřit zřídka a jenom opravdu pozorným a tichým návštěvníkům. Letos ale bude vidět po krasu poměrně často, zdobí totiž novou turistickou kartu, která každému, kdo se ubytuje alespoň na 1 noc, přinese slevy u partnerských restaurací, koupališť, ale třeba i v prodejnách suvenýrů. Nebo na vláček a lanovku na Macochu. Je to první společné dílo naší nové destinační společnosti pro rozvoj turismu v Moravském krasu, které jsme také členem. Karty už jsou v tiskárně a přehled všech partnerů a možných slev najdete na www.moravskykras.eu/karta.


  Co nového na chalupě?

  Po chalupě jsme rozmístili několik historických fotografií. Najdete na nich třeba, jak vypadala naše chalupa ještě před 2. světovou válku. Nebo taky mého pradědečka coby legionáře v 1. světové válce. A naši vesnici Bousín, jak vypadala po 2. světové válce, kdy z ní zmizela polovina domů. Proč se tak stalo vámi rádi povyprávíme, až se na chalupě potkáme.

  Přejeme vám radostný start jara!


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

   

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *