fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #6

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #6

  V březnových tipech od Šrámků vás vezmeme na místa, ze kterých získáte nadhled nejen nad Moravském krasem. Představíme vám naše nejoblíbenější údolí. A zjistíte, jak se stát na chvíli jeskyňářem.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Nejhlubší a nejvyšší místo v Moravském krasu

  Že nejhlubší místo Moravského krasu najdeme na dně propasti Macocha, tak to nějak tušíme. Ale kde je to nejvyšší? Tím je střecha Moravského krasu, Helišova skála u vesnice Šošůvky. Leží 613 m n.m. a vrchol je dokonce výš, než vrchol blízkého kopce Kojál s vysílačem. U Helišovy skály najdete krásný zatopený lom, ve kterém se v létě i vykoupete. A taky posezení a vyhlídkové místo, ze kterého uvidíte členitost Moravského krasu a jeho kaňonovitá údolí.

  Helišova skála

  Z nadhledu se na Moravský kras podíváte i z několika rozhleden. Kousek od Šošůvky je rozhledna Podvrší. Z rozhledny Kopaninka u Repech dohlédnete až Praděd. Z rozhledny na Malém Chlumu dohlédnete až na boskovický hrad a na příkré svahy, kterými se zvedá Drahanská vrchovina. Z Alexandrovy rozhledny v Adamově uvidíte až na Pálavu. Obdobně jako z rozhledny Chocholík u Drnovic,, pod kterou se vám otevře celá Vyškovská brána a jižní Morava.

  Nejlepší jarní výlet v Moravském krasu

  S prvními teplejšími jarními dny na několika místech v okolí Moravského krasu rozkvetou buclatí poslové jara – bledule jarní. Několik jich potkáte při výletu k jeskyni Pekárna. Úplné plantáže se objevují v Rakoveckém údolí, které má asi 14 kilometrů a podle nás je nejkrásnějším údolím tady u nás vůbec. I pro bledule tam dokonce nedávno byla vyhlášena přírodní rezervace.

  Rakovecké údolí je skvělé na výlet v každou roční dobu a co všechno tam potkáte se dozvíte v našem tipu na výlet.

  Máte svůj oblibený jarní výlet? Dejte nám tip třeba v odpovědi na tento mail, rádi se tam vydáme.

  Jak se stát jeskyňářem

  Vzít si kombinézu, čelovku, sedací úvaz a vyzkoušet lezení přímo v jeskyni. Tak to můžete se společností Speleoart. Slezete 40 m dlouhou kaskádu, prolezete plazivku a komín. Zdoláte nejeden jeskynní žebřík. Celé to můžete prožít i jako opravdu velmi netradiční rande. Pokud si netroufáte přímo na lezení, můžete si vyzkoušet jeskynní únikovou hru. Ale i tak vás čelovka a kombinéza nemine.

  Co nového na chalupě?

  Chalupa byla chvíli v zimním spánku, ale už vítá své první návštěvníky letošního roku. Postupně se obsazují i letní termíny, tak pokud byste k nám přijeli, raději nám rovnou napište a rezervujte si ten váš.

  Přejeme vám co nejzimnější lednové dny…


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *