fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #5

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #5

  V dnešních Tipech od Šrámků vás vezmeme do kavárny a jedné domácí restaurace. A taky na pastviny mezi krávy a slepice. A představíme 7 důvodů, proč k nám do Moravského krasu přijet mimo sezonu. Třeba na jarní prázdniny.

  Pěkný zbytek únorových dní,

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Překvapení v Moravském krasu

  “To bychom tady nečekali”, ozvalo se, když jsem se známými vstoupila do Kavárny s pražírnou Cafe Roastery 1754. “Takhle ještě tak v Brně, ale tady?”. A obdobně reagovala jiná skupina hostů, když jsem je vzala na oběd do Domácí restaurace Martina Hájka v Holštejně. Tedy s dovětkem “Takhle ještě v Rakousku, ale tady?”

  Kavárnu funguje teprve na podzim a ještě ani zvenku nedává tušit, co se skrývá uvnitř. Má otevřeno pouze přes víkend a bude pro vás výbornou tečkou, když se vydáte na výlet okolím Březiny, třeba po naučné stezce babky Březinky. Na jejím konci se zhoupnete na největší houpačce v Moravském krasu. A v kavárně si dáte a třeba i odvezete kávu praženou přímo v krasu.

  “Do domácí restaurace Martina Hájka je dobré vyrazit hladoví”, říká ve svém reportu Lukáš Hejlík. Je to skvělá tečka výletu na Holštejnský hrad, do jeskyně Hladomorny a k tajemnému propadání Bílé vody. Pro Martina Hájka jsou velkou inspirací domácí restaurace v Rakousku a přesně tímto směrem postupně buduje i tu svou. Zručně ovládá uzení i grilování a jeho uzená sumčí líčka jsou vyhlášená.

  Domácí restaurace Martina Hájka

  Příběhy lidí z Moravského krasu

  Na sociálních sítích Farmy Škvařilovi se to často hemží dětmi a krávami. A taky bahnem. A kočárkem v bahně. Lenka Škvařilová se toho nebojí a následuje tradici svých předků. Přestože má dvě malé děti, zarputile pokračuje v budování své farmy. Po jejich pastvinách pobíhají krávy i telátka. Přes jaro a léto pak i slepice s kuřátky. Má pod kontrolou celý koloběh, včetně krmiv. A zřídila si i vlastní bourárnu (řezníky si půjčuje :-). Jak ke svému podnikání přistupuje a proč chce být hlavní regionální farmářkou, to se dozvíte v tomto rozhovoru.

  8 důvodů, proč přijet do Moravského krasu mimo sezonu

  1. Máte jistotu, že se do Punkevních jeskyní vůbec dostanete. I bez rezervace.
  2. Ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních zažijete prohlídkovou trasu jenom s čelovkami a baterkami. Na tento okruh se v létě nedostanete.
  3. V malé jeskyni Jáchymka v Josefovském uvidíte spoustu ledových krápníků. Když teda bude zrovna mrznout…
  4. V zimě se v jeskyni ohřejete, protože se tam drží stálá teplota kolem 8 stupňů.
  5. Na horním můstku nestojíte frontu, abyste si vyfotili pohled do Macochy.
  6. V chatě Macocha v pohodě najdete volný stůl a ohřejete se u kávy a jejich výborného povidlového knedlíku.
  7. Ve sklenících zámku v Rájci si užijete paletu různobarevných kamélií.
  8. Na hlavních záchytných parkovištích nemusíte až do dubna platit parkovné.

  Co nového na chalupě

  Zatímco chalupu na chvíli zasypal sníh, tak my jsme ladili jednu novinku na webu. Chystáme nový rezervační systém, který vám i nám zkrátí cestu k rezervacím. Spustíme ho do konce února. Zatím je na webu pořád ten původní, ale kalendář obsazenosti udržujeme aktuální. Volno v létě máme ještě 9-18. 6., 25.6.-15.7. a od 12.8. A najde si pár jarních víkendových termínů.


  Zatímco chalupu na chvíli zasypal sníh, tak my jsme ladili jednu novinku na webu. Chystáme nový rezervační systém, který vám i nám zkrátí cestu k rezervacím. Spustíme ho do konce února. Zatím je na webu pořád ten původní, ale kalendář obsazenosti udržujeme aktuální. Volno v létě máme ještě 9-18. 6., 25.6.-15.7. a od 12.8. A najde si pár jarních víkendových termínů.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *