fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na známé i neznáme výlety od Šrámků z Moravského krasu #14: Vánoce udržitelně a od místních

3 tipy na známé i neznáme výlety od Šrámků z Moravského krasu #14: Vánoce udržitelně a od místních

  Pěkný den,

  Tentokrát se spolu nevydáme za příběhy krajiny z Moravského krasu a okolí, ale za příběhy lidí. Lidí, kteří měli odvahu zůstat a neodejít. A začít tvořit takový způsob obživy, který jim to zůstávání umožní. Dnes to bude o regionálních výrobcích a o tom, proč je důležité nakupovat v místě a jak takové výrobce můžete najít i u vás.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Dárky od regionálních tvůrců

  Každý, kdo se rozhodl zůstat na venkově, má obrovskou odvahu. V poslední době kolem sebe pozoruji čím dál víc lidí, kteří se rozhodli, že prostě sami přiloží ruku k dílu, abychom si tady vytvořili příjemné podmínky pro život. Snaží se být co nejvíc soběstační, čerpat z místních zdrojů a hlavně – držet při sobě a navzájem se podporovat.
  I proto v naší chalupě nabízíme hostům balíčky složené z lokálních potravin a výrobků; se svými tvůrčími sousedy pořádáme workshopy.

  Když se peníze “točí” v regionu

  Když přijedete k nám do chalupy, tak od nás dostanete malý dárek. A radu, kde takových dobrot koupíte víc. Často se pak do Mlékárny v Otinovsi opravdu vydáte a nakoupíte tam sýrové suvenýry. Přímo v místě výroby. 500 Kč, které jste nechali u pokladny. Mlékárna zaplatí místním družstvům, od kterých odebírá mléko. Ty zase pokryjí část svých nákladů a mezd zaměstnanců. Zaměstnanci jak půjdou a část svých mezd utratí třeba zase v mlékárně. Nebo v sousední pekárně, kam chodí pro chleba.

  Ekonomové pro to našli pojem “lokální multiplikátor”. A měří, kolikrát se vlastně těch původních 500 Kč v regionu posune od jednoho dodavatele k druhému. Měří, jak moc vaše rodina nebo firma přispívá místnímu regionu. Je to jedna z nejdůležitějších cest, jak se přibližovat udržitelnému rozvoji.

  Jak si udělat lokálního Ježíška

  Za „tradiční“ a “lokální” se toho poslední dobou na můj vkus prohlašuje čím dál víc. Ani farmářské lokální trhy často nejsou zárukou opravdu místního původu. Je potřeba trochu detektivní práce a opravdu si ověřovat, odkud že dané produkty jsou. Díky projektu Regionální značky máte jistotu, že se fakt jedná o produkty spjaté s místem, jehož označení hrdě nesou. Projekt má u nás dlouholetou tradici a v zásobě už opravdu velkou řádku nejrůznějších výrobků. A řada z nich už má dokonce i vlastní eshop. Třeba si tam vyberete nějaký fajn dárek.

  Tipy na vánoční dárky z Moravského krasu

  Jenom u nás v Moravském krasu a okolí byste si vystačili na obdarování skoro celé rodiny. Co třeba originální domečky pro panenky v kufříku? Nebo loutky a loutková divadla? Nebo u nás už legendární 3D piškvorky? Od nás pochází Divné čokolády, co vznikly, protože na světě scházely.

  S láskou a úctou k přírodě ze zbytků vytváří své výrobky Příběh dřeva. A na statku ukrytém v lesích zase vzniká Krása z lesa.

  Jedinečné harfy a kalimby dělá aktuálně nejlepší živnostník Jihomoravského kraje Tomáš Jarošek.

  Originální šperky zase najdete u našeho Měďáka. A jedinečné dekorace u kováře Antonína Juračky. Ty nejteplejší ovčí plédy zase tvoří Jiřina Pařilová.


  Víte, jaká vánoční tradice vznikla v Moravském krasu? Dočtete se o ní v našem loňském prosincovém newsletteru. Najdete tam i recept od naší babičku na domácí čokoládu.


  Co nového na chalupě?

  S posledním prodlouženým víkendem jsme se rozloučili s posledními hosty. A tak máme trochu víc prostoru připravovat se na další sezonu. Postupně pro vás aktualizujeme průvodce chalupou a okolím. Příští rok se také chystáme zapojit do novinky Jihomoravského kraje – slevové karty Moja Karta.

  A taky vyhlížíme sníh, protože když už konečně napadne, tak u nás kolem chalupy je to většinou jediné místo na jižní Moravě, kde se dá běžkovat.

  Krásné adventní dny.

  PS: Už se nám v rezervačním systému objevují první rezervace. Chcete si ulovit svůj termín na léto, dokud je ještě z čeho vybírat? 

  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *