fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #11

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #11

  Pěkný den,

  Moravský kras není jenom Macocha. Vydejte se se mnou za příběhy krajiny Moravského krasu a okolí. Dneska to bude o zapomenuté sestřičce Lednicko-Valtického areálu, o středověkých bitkách a o původní profesi Olda Shatterhanda.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Co má společného lednický Minaret a Moravský kras? A jak to celé souvisí s tužkami značky Koh-i-noor?

  O Moravský kras se dělívalo několik šlechtických rodů. Těmi nejvýznamnějšími byli Salmové, kteří vlastnili severní část kolem Macochy. A tu střední zase pečovali Liechtensteinové, kteří od 16. století sídlili v Adamově a v 19. století tu dokonce zbudovali jeden z nejstarší turistických areálů v České republice. Jeho známějšího příbuzného znáte jako Lednicko-valtický areál. Náš Vranovsko-křtinský ovšem neměl tolik umělých krajinných prvků a víc využíval původní přírodní výtvory. Adamov, který řada Moraváků neváhá titulovat nejošklivějším městem, se tehdy pyšnil zámkem od dvorního lichtenštejnského architekta. Josef Hardtmuth byl nejen architektem, který navrhl právě i Lednický minaret, ale i vynálezcem tužky a zakladatelem známé továrny. Nelíbilo se mu totiž, že má při kreslení architektonických plánů věčně černé ruce od tuhy a tak vymyslel, jak tuhu obalit dřevem.

  Na rozdíl od Lednicko-Valtického areálu se ten náš bohužel do současnosti nedochoval. Zbylo po něm pár roztroušených pozůstatků, kterých si všimnou jenom pozorní poutníci krajinou. Třeba původní vyhlídkovou kolonádu, menší verzi té lednické, už připomíná jenom zkomolené pomístní jméno Kolohnát. Jak jeden z první turistických rezortů u nás vypadal můžeme omrknout tady.


  Máte chuť k nám vyrazit na podzim? V září a říjnu nám zbývají poslední 2 volné víkendy – 22.-24.9. a 13.-15.10.

  Nebo se můžete přidat na kurz Malování v Moravském krasu, který se u nás koná v půlce září.


  Jak při obraně Znojma pomáhali šlechtici z krasu

  Období středověku bylo složité. Vládnul sice král (nebo císař), ale dílčí území vlastnili menší šlechtické rody, které mezi sebou často bojovaly ve snaze rozšířit svou zónu vlivu. V důsledku takových bitek mezi dvěma rody v Moravském krasu, Holštejny a Kunštáty, tak zaniklo třeba několik vesnic. Když ale přišlo na věc, tak se i tito nepřátelé dokázali spojit. Důkazem je třeba příběh, kterak bylo ubráněno Znojmo před útokem bojechtivého krále Zikmunda. Znojemským přijel na pomoc právě Vok z Holštejna a Hynek z Kunštátu. Znojmo ubránili a Vok z Holštejna si ještě z tamějšího kláštera unesl nevěstu. Podrobněji si o tom počtete v komiksu.


  Jak to bylo za časů zeměměřičů

  Pamatujete si, jakou profesi měl Old Shatterhand? Na divoký západ přišel jako zeměměřič. Co vlastně dělal a co všechno k tomu potřeboval? To všechno se dozvíte v Kartografickém muzeu ve Velkých Opatovicích. Najdete tam dokonce exponát, který má víc jak leckterý panelákový byt – 100 m2. Je to plastická mapa České republiky, stvořená před více jak 100 lety.

  Tak vzhůru do světa, kde nestačilo ťuknout na displej telefonu a rázem je vidět celý svět jako na dlani. Třeba aspoň pomocí reportáže České televize (zhruba od 2. minuty).


  Co nového na chalupě?

  Na chalupě se střídá jedna prázdninová skupina za druhou. Takže jsme se přes léto věnovali spíš našim webovým stránkám, kde najdete nový rezervační systém. Je připravený přímo na míru nám, malým chalupářům. A věříme, že nám i vám ušetří čas při plánování vašich společných chvil u nás.

  Taky jsme doplnili nabídku pro ty, kteří u nás chtějí uspořádat firemní setkání nebo workshop. Pokud znáte nějakou firmu nebo tvůrce, kterému by se to u nás mohlo líbit, budeme rádi za sdílení.

  A poslední novinkou je, že jsme spustili průvodcovské služby po Moravském krasu a okolí. Rádi vám představíme to nejlepší nebo to nejtajemnější z Moravského krasu a jeho okolí.

  Příjemný poslední prázdninový dny.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *