fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » 3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #10

3 tipy na výlety od Šrámků z Moravského krasu #10

  Často si naši hosté pochvalují, že naše chalupa je tak pěkně uprostřed všeho… Na dosah mají nejen Moravský kras, ale i Hanou. Malou i tu velkou. Že nevíte, jaký je v tom rozdíl? Připravte si kafe a začtěte se se mnou tentokrát do příběhů krajin okolo Moravského krasu.

  Maruška z Chalupy u Šrámků


  Kde najdete Malou Hanou?

  Malá Haná kupodivu nemá vůbec nic společného s krajem kolem Olomouce. Svůj název dostala snad díky podobnosti s tímto proslulým rovinatým územím plným obilí. Je to taky rovina a projíždíte jí při příjezdu do Brna od Svitav. Poklidnou rovinu narušují jenom moravský Říp, místní teda spíš říkají “ňadra Moravy”. Dva kopce, připomínky starodávného podmořského světa, který ještě neohlodal zub času a eroze. Takže tam najdete i několik zkamenělin. A taky rozhlednu. A zbytky keltských s slovanských hradišť.

  Krajina na hranici dvou krajů, tak zapomenutá, že do ní dokonce přestal jezdit teď v červnu i vlak… Do Boskovic je to od nás z chalupy 20 minut a na to, abyste si je užili, by vám rozhodně nestačil jeden den. To máte židovské město, zřícenina hradu, zámek, barokní sýpku s knihařstvím Oujezských. Boskovice jsou navíc plné kaváren. Najdete tam i literární čajovnu, která vznikla dávno před tím, než na to přišla celá hipsterská vlna …

  Malá Haná pak má ještě jeden poklad, který v ní zanechal židovský rod Low-Beerů a spojuje tento kraj se slavnou vilou Tugenhadt a filmem Schindlerův seznam. Ale o tom zase v jiném našem newsletteru.


  Znáte někoho, komu by se u nás líbilo? Dejte mu o nás vědět třeba sdílením tohoto facebookového příspěvku. Máme ještě dva volné prázdninové termíny od 19.8. a od 26.8.


  Co si užít na Hané?

  Stačí sjet 10 km z kopce východním směrem a hned jste na Hané. Velké širé rodné lány, les aby pohledal. O to vzácnější jsou pak zelená místa jako třeba naučná stezka u Smržic s amfiteátrem pro společné grilování nebo bosonohou stezkou. Nad tím vším se tyčí hanácké Mont Blanc neboli Velký Kosíř, který taky hrdě nese svou rozhlednu. Na jeho úpatí pak najdete i hanáckou ambasádu (=infocentrum) a zámek Čechy pod Kosířem.

  V Prostějově můžete pokračovat v průzkumu místní židovské historie. Pomůže vám s tím i zbrusu nový digitální průvodce v aplikaci TourStories. A když už tam budete, tak rozhodně stojí za to neminout Národní dům a projít si ho ideálně s některou z komentovaných prohlídek, které pořádá místní TIC. Nynější divadlo je považováno za vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry.

  Z Prostějova je to pak autem už jenom 15 minut až do centra Olomouce. My jí říkáme malá Praha, jenom s mnohem menším počtem turistů :-). Kromě kouzelného historického centra obklopeného prstencem parků, řekou a rozáriem máme na Olomouci nejraději jejich Vlastivědné muzeum. V něm třeba najdete i 2000 let starou loď, kterou při procházce objevil před více než 20 lety tehdejší ředitel muzea.


  Bouzov s dětmi

  Už jsme se v dnešním newsletteru vydali od chalupy na západ i na východ. A když to vezmete rovnou na sever, tak vás cesty dovedou až na severní okraj Drahanské vrchoviny, který od 12.století chrání hrad Bouzov. My tam teda jezdíme, protože z věže lítala princezna Jasněnka :-). Ale vy tam můžete vyrazit třeba i kvůli prohlídce pro děti, které hradem provede strašidlo Ohnivec. Nebo kvůli historickému parku, kde konečně pochopíte pořekadlo “to byla rána jako z děla”…

  Co nového na chalupě?

  V červnu jsem v Praze vyprávěla, jak být turistou i za humny a postupně poznávat svůj rodný kraj. Na moje tipy se můžete podívat ze záznamu na youtube. Třeba vám oživí i některý z výletů na vaší dovolené. A klidně si pusťte i další řečníky z červnového setkání Silnějších hybatelů, jsou plné inspirace proč a jak být aktivní ve své komunitě. Může vám v tom pomoci právě i program Silnější hybatelé, který do 21.8. sbírá účastníky dalšího ročníku.

  Příjemné léto plné takových zážitků, jaké potřebujete.

  PS: Pořád se nám rozrůstají místa, kde můžete letos v Moravském krasu čerpat různé slevy a výhody díky KRÁSné kartě. Mrkněte na www.moravskykras.eu. Kartu dostanete za každou osobu a noc, kterou u nás strávíte.


  Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznáme výlety v Moravském krasu a okolí. Libí se vám? Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *