fbpx
Přeskočit na obsah

Moravský kras s průvodcem

Moravský kras není jenom Macocha. Přes tisíc jeskyní a jeskyněk za staletí vytvořilo přírodní konzervu, která postupně vydává svoje tajemství a svědectví o vývoji přírody a lidí.

Poznejte Moravský kras a okolí v souvislostech.

Moravský krasem s průvodcem
S průvodcem Moravským krasem

Co uvidíte?​

To nejznámější nebo taky to nejtajemnější z Moravského krasu a okolí. Pěšky, na kole nebo i na koloběžce. Jinak, než ho vidí většina turistů.

Proč jsou jeskyně zrovna tady? Jaká pravěká zvířata se tu proháněla? A co neandrtálci? Jak kras lidí postupně zabydlovali a využívaliJak probíhaly první objevy tajemných jeskynních systémů? 

Jak? Na společné komentované vycházce (mrkněte dál). Nebo vám připravím jenom itinerář na míru a vy už si všechno projdete vlastním tempem. 

Kdo vás provede?

Můj rodný kraj je moje vášeň.  Už 5 generací mých předků se toulalo Moravským krasem a  Drahanskou vrchovinou. Zakotvila jsem tu i já a moje rodina. 

Poznejte Moravský kras tak, jak jej znají místní.

Jsem  certifikovaný průvodce podle zákona o cestovních ruchu. 

Marie Horáková - průvodce Moravským krasem
chalupa u Šrámků - výlet s průvodcem

Maruška vypráví nejen o krasu

Ze všeho nejraději se toulám rodným krajem a zjišťuji, co už má za sebou. Chci o něm vyprávět všem poutníkům, kteří se taky snaží prozkoumat, pochopit, nenechávat stopy a jít dál. Těm, co se rádi vyhnou davům turistů. Těm, co rádi cestují pomalu. 

Díky studiu Ochrany a tvorby krajiny na Univerzitě Palackého se umím koukat na krajinu očima přírodovědce i historika a hledat vzájemné souvislosti. 

To nejlepší z Moravského krasu

To nejlepší z Moravského krasu

V každém zajímavém území jsou místa, která lákají davy lidí. Pokud chcete poznat nejzajímavější místa Moravského krasu z netradičního úhlu a bez davu turistů, neváhejte a pojďte s námi. 10 km dlouhá procházka srdcem Moravského krasu, přes Čertův most, Dolní a Horní soutěsku, zříceninu hradu Blansek. Macochu uvidíte z hora i ze spodu z Punkevních jeskyní.

Za tajemstvím Moravského krasu

Za tajemstvím Moravského krasu

Tohle vám ve veřejně přístupných jeskyních neřeknou. Vydejte se na dosud ukrytá a málo známá místa, která vypráví zajímavé příběhy o historii a přírodě Moravského krasu.
5 km dlouhá procházka ze střechy Moravského krasu, kolem zříceniny středověkého hradu Holštejna s hladomornou až k tajemnému propadání, kde mizí potok Bílá voda do podzemí a mění se v známější Punkvu.

Zaniklá vesnice Bystřec

Kam až došel Krysař z města Hameln

Představte si, že stojíte v zarostlém údolí. Nikde nic a vy máte před sebou nelehký úkol. Postavit dům. Ba co víc, vesnici. Ve středověku bylo na Drahanské vrchovině dvakrát tolik vesnic. Zbudovali je lidé, kteří toužili začít znovu. A často neuspěli. Objevte skutečný příběh Krysaře z města Hameln. 5 km dlouhá procházka vás zavede proti proudu času do jedno z nejkrásnějších údolí Drahanské vrchoviny - do Rakoveckého údolí.

Kam se spolu vydáme?

marie.horakova@chalupausramku.cz, +420 736 218 235