fbpx
Přeskočit na obsah
Domů » Tipy na výlety » Přechod CHKO Moravský kras s dětmi

Přechod CHKO Moravský kras s dětmi

    Pro všechny odvážné maminky, které se seberou dostatek síly a odvahy, sbalí sebe a děti…A vyrazí za dobrodružstvím v CHKO Moravský kras. Trasy na vlastní nohy, kočárky, cyklovozíky a dětská kola prošlo v červnu 2023 5 maminek a 10 dětí ve věku 1-8 let. Z nejjižnějšího bodu až na jeho sever. Jestli se necháte inspirovat, dejte nám vědět, jak se vám u nás líbilo :-).

    Kde se utábořit v Moravském krasu

    V CHKO Moravský kras není povoleno táboření, nejsou tu ani žádná veřejná tábořiště a nocoviště. Je povoleno pouze bivakování. Jaký je mezitím rozdíl si přečtěte tady.

    My se proto rozhodli využít kempy, které jsou hned 4 přesně na trase. Spali jsme ve stanech, které jsme si převáželi auty vždy na konečné místo dané trasy. Jedno auto se pak vždycky vrátilo zpátky. K tomuto poměrně logisticky náročnému manévru potřebujete aspoň 4 auta a řidiče. Jedna maminka totiž vždycky zůstává na místě a hlídá děti.

    Kempy mají i malé chatičky, takže je možné přechod jít i bez stanu a bez spacáků. Je ale potřeba počítat s tím, že pokud budete v dané místě zůstávat jenom jednu noc, zaúčtují vám 50% ceny navíc.

    Na trase není potřeba táhnout příliš mnoho jídla, vždycky procházíte vesnicemi, kde je možné něco dokoupit.

    1. den přechodu Moravským krasem

    • trasa: Ochoz, Hádek – Kemp Křtiny
    • délka trasy: 7,5 km

    Nejjižnější bod CHKO Moravský kras je na okraji Brna, zastávka veřejné dopravy Velká Klajdovka. Z tohoto bodu je to do Křtin ale 16 km, takže my jsme nakonec zvolili kratší trasu až od skvělého výletního místa Hádek u Ochozu u Brna. Je tam totiž hřiště, samoobslužný bar nebo přes víkendy otevřený kiosek.

    hřiště u Hádku

    A pak už jsme stoupali Novodvorským údolím kolem jeskyně Skalka. Po cestě v létě ulovíte spoustu lesních jahod, nad lesem pak žluté špendlíky. Obec Březinu jsme obešli po modré a žluté turistické trase, kde nám část cesty zpestřily úkoly z naučné stezky Babky Březinky.

    náročnější kousek trasy u Březiny, na naučné stezce Babky Březinky

    Pak už jsme jenom scházeli do Křtin po červené, až do kempu ve Křtinách nás pak dovedla ne příliš frekventovaná silnice.

    Kemp je jednoduchý, ze společných zařízení najdete jenom to sociální. Kuchyňka ani obchůdek tam nejsou. Za to je uprostřed kempu moc pěkné ohniště a lavičky. V kempu přes sezonu funguje i občerstvení, případné večeře je potřeba si ale objednat dopředu. Kemp voní novotou, byl otevřený v červnu 2022 a jeho součástí je i celý areál s místním koupalištěm.

    kemp Křtiny

    Proč se zdržet

    Ve Křtinách stojí za návštěvu poutní kostel Panny Marie, který postavil slavný Jan Blažej Santini, autor známějšího kostela na Zelené Hoře, který patří mezi památky UNESCO.

    chrám ve Křtinách

    Kousek od Křtin je pak i jedna z 5 přístupných jeskyní v Moravském krasu, jeskyně Výpustek. Ta jako jediná nabízí prohlídkovou trasu přímo pro rodiny s dětmi. K jeskyni i zpět se svezete místním autobusem č. 157.

    Nad Křtinami vede i naučná stezka, která vás provede celou Sluneční soustavou. Trasa stezky končí u místního arboreta, zpět do Křtiny vás sveze autobus č. 201.

    Delší varianta trasy

    Pokud máte síly na víc kilometrů, můžete využít tuhle trasu, která má 16 km a v polovině se spojí s tou naší:

    Druhá, o něco kratší trasa (13 km) vede přes Bílovice, čeká vás ale velké převýšení kolem 350 m.

    2. den přechodu Moravským krasem

    • 2trasa: Kemp Křtiny – Jedovnice
    • délka trasy: 8 km

    Křtinský kemp je jednoduchý, ze společných zařízení najdete jenom to sociální. Kuchyňka ani obchůdek tam nejsou. Za to je uprostřed kempu moc pěkné ohniště a lavičky.

    Ráno nám ze stanů vylezly nadšené děti. A mámy trochu zombíci, noc byla chladná a starost o děti velká :-). Snídaně a následná jahodová vzpruha ze stánku na návsi nás nakonec nakoply tak, že jsme se plní odhodlání pustili do téměř vysokohorského výstupu. Křtiny jsou totiž v údolí. Několik výškových táborů a vydatných svačinek stačilo na to, abychom vyšplhali po asfaltce na kopec a kochali se výhledy na křtinský chrám.

    A pak už nás trasa vedla po velmi dobře zpevněných lesních cestách, ze začátku neznačených cestách, až na jedinou místní cyklostezku, která nás dovedla až do Jedovnic ke kempu. Po cestě jsme si udělali zastávku u malé místní studánky. Závěrečné dva kilometry už byly za odměnu, protože to bylo pořád z kopce a po asfaltu…

    naše ukázněná skupina minicyklistů

    Před kempem jsme ulovili zmrzlinu, užívali si stínu lipové aleje a výhled na rybník Olšovec. A děti si užily jedno z místních hřišť. Mamky mezitím odbavily ubytování. 

    Jestli sem půjdete, nezapomeňte si na recepci požádat o KRÁSnou kartu. Přinese vám spoustu slev, třeba hodinu jízdy na šlapadle po Olšovci, nebo kávu zdarma na protějším břehu rybníka v kavárně CoCocoffee. Mrkněte na www.moravskykras.eu.

    KRÁSná karta plná výhod

    Kemp v Jedovnicích je obrovský, s kapacitou 1500 lidí. Nabízí možnost ubytování v dřevěných nebo zděných chatkách a zděné budově. Má několik sociálních zázemí a kuchyňku. Přes hlavní letní sezonu je v něm odpovídající šrumec, ale mimo sezonu je to v pohodě. Ale v dané době ještě nebylo v provozu všechno zázemí, takže na jídlo do restaurace jsme museli až na druhou stranu rybníka na Barachov. Jinak přes sezonu funguje u kempu restaurace Partyzánka a Jacht klub. V kempu je i malý obchůdek s potravinami.

    Pokud byste hledali klidnější zázemí, tak na druhé straně rybníku je ještě Tyršova osada.

    Proč zůstat déle

    Rybník Olšovec je první část sezony vhodný ke koupání, travnatá pláž je hned u kempu. A taky je tu půjčovna šlapadel. Na rybníku si můžete vyzkoušet plavbu na paddleboardu (půjčoven je kolem rybníka hned několik) nebo adrenalinovější wakeboard. Kousek od kempu je půjčovna koloběžek, v kempu zase půjčovna kol a elektrokol. Najdete tu také zázemí pro singletrailové trasy včetně dětského pumptracku.

    pumptrack pro děti

    Rybník Olšovec se dá celý objet na kole, trasa má asi 5 km a je to taková „Tour de dětská hřiště“. Po cestě jich potkáte asi pět.

    houpačku na hřišti u restaurace Barachov

    Je tu i spousta hospůdek, včetně Surf Baru, který se pro letošní sezonu spojil s blanenskou kavárnou Coco Coffee, oba podniky jsou i v gastromapě Lukáše Hejlíka. Na náměstí v Cafe Real pak ulovíte jednu z nejlepších zmrzlin v Moravském krasu.

    Když si od atrakcí kolem rybníka budete chtít odpočinout, vyrazte do klidného Rakoveckého údolí. Je to jedno z nejkrásnějších údolí Drahanské vrchoviny plné rozkvetlých luk, studánek, téměř pralesních rezervací a zaniklých středověkých vesnic.

    3. den přechodu Moravským krasem

    • 2trasa: Jedovnice – Sloup
    • délka trasy: 11,5 km

    Přestože je kemp Olšovec tak velký, tak noc v něm jsme prožili poměrně klidně. Teda když se nám děti podařilo po soumraku konečně dostat do spacáků. Děti na rozdíl od nás maminek, totiž vypadaly, že žádné celodenní putování neabsolvovaly… A na závěr dne si pro nás připravily cirkusové vystoupení. I ten nejmenší roční turista si spokojeně užíval společnost malých chův.

    Třetí, závěrečný, den našeho putování nás zavedl do nejtajemnějších žlebů kolem Macochy. Vynechali jsme úvodní část a začali až u Suchého žlebu. Vy si přesun můžete zkrátit autobusem, který vás doveze do Vilémovic. Trasa mezi Jedovnicemi a Vilémovicemi po červené vede mezi poli a zejména v letních vedrech prostě nebude nic moc … Proto je lepší si užít chladnější klima žlebů. Navíc je tam téměř za každou zatáčkou nějaká jeskyně, takže je dobré si na ně vyhradit opravdu hodně času. Jenom prosím respektujte pravidla ochrany přírody, v některých částech budete procházet národními přírodními rezervacemi, kde je vstup mimo stezky zakázaný.

    stezka Horní soutěskou

    Než jsme převezli auta do Sloupu, naše děti se vyřádily v Ovčí jeskyni. Kraví díru jsme tentokrát vynechaly. A pak už hurá 4 km dolů z kopce přes Horní a Dolní soutěsku až k Domu přírody. Ten je sám o sobě minimálně na půl dne. Děti si tentokrát neužívali vnitřní jeskynní herničku, ale vodní prvky na nádvoří. Ani nestíhaly pořádně svačit, my maminky jsme si aspoň v klidu užily kafe a nakoupili několik regionálních dobrot.

    A pak už nás čekalo 7,5 km do mírného kopce Pustým žlebem až do Sloupu. Zvládli jsme to skoro na jeden zátah. U Punkevních jeskyní bylo tolik lidí, že jsme jenom okoukli parkoviště lodiček a zase frčeli dál (pozor, kdybyste chtěli stihnout prohlídku, tak si ji rezervujte předem)… Děti statečně šlapaly a dokonce stíhaly objevovat i malé jeskyně. Na konci je pak čekaly zasloužené hranolky a zmrzlina v restauraci u Brouška.

    u Brouška dostanete s KRÁSnou kartou zmrzlinu k jídlu zdarma

    Tam naše putování skončilo. Pro některé z nás to byl totiž první takový vandr a vlastně zkouška, co maminky i děti vydrží. A protože vydrželi (kdo?) a na konci vládlo nadšení, tak jsme se domluvili, že příští rok bude určitě další ročník. Ještě musíme vymyslet kam

    Dál se dočtete, jak si přechod Moravského krasu ještě prodloužit.

    Ve Sloupu je možné přespat buď v  kempu (ten je bez chatek jenom na stanování), nebo kousek vedle do rekreačního střediska, tam už chatky jsou.

    Proč zůstat déle

    Ve Sloupu jsou další z pěti přístupních jeskyní, Sloupsko-Šošůvské. Kromě klasických prohlídek mají i jednu zážitkovou, kterou musíte absolvovat v klasickém jeskyňářském obleku a s helmou a svítilnou.

    Hřebenáč ve Sloupu

    Přímo naproti kempu je místní koupaliště, které je teda jedno z nejchladnějších v celém krasu. Zásobuje ho totiž říčka Luha pramenící na vrcholcích Drahanské vrchoviny. Severně od Sloupu právě kolem Luhy vede parádní cyklostezka, vhodná i pro in-liny, až k Vlčí skále.

    stezka podél Luhy k Vlčí skále

    4. den přechodu Moravským krasem

    My už jsme čtvrtý den vandru nešli. Pokud byste chtěli pokračovat dál, máte na výběr ze dvou tras.

    Ta první (11 km) vás zavede přes nejsevernější okraj CHKO Moravský kras až do vrcholové části Drahanské vrchoviny. Dojdete do obce Suchý, kde je i malý kemp s parádním rybníkem na koupání. Trasa vede opět po zpevněných cyklostezkách, jenom vás čeká poměrně velké převýšení … Ze Suchého už pak pohodlně dobudete třeba i pramen Punkvy.

    Druhou variantou (9,5 km), jak si přechod Moravského krasu prodloužit

    Vydáte se přes vyhlídku ze střechy Moravského krasu u Šošůvky do tajemného Holštejna a pak do kempu Baldovec. V Holštejně rozhodně nesmíte minout zříceniny hradu, jeskyni Lidomornu a dechberoucí propádání, odkud se Bílá voda ztrácí do podzemí a vytváří řeku Punkvu.

    horní „vstup“ do lidomornny v Holštějně

     

    zbytky hradu Holštejn

    Občerstvěte se buď v hostinci Pod Hradem (u zahrádky je dětské hřiště s asi 10 druhy odrážedel) nebo v rodinné restauraci Martina Hájka, která je opět o v gastromapě Lukáše Hejlíka.

    odrážedlová stáj u hospůdky Pod Hradem

    Kemp Baldovec je jeden z těch klidných rodinných kempů uprostřed lesů. Cesta k němu z Holštejna vede podél říčky Bílá voda, po cestě potkáte lesní bar místních hasičů, několik brodů, mostků a tůní jako dělaných pro letní osvěžení. A třeba někde v kořenech chytíte i raka.

    V Kempu Baldovci si můžete opět vybrat z různých druhů ubytování – stan, chatky. Najdete tam i koupaliště a vysoké lanové překážky. A taky skvělou restauraci.

    vysoké lanové překážky v Baldovci

    A když toho ještě nebude mít dost, stavte se po cestě domů v přírodním areálu Velká dohoda, kde na vás čekají nízké i vysoké lanové překážky, lanovka nebo feraty.

     

    Ať už půjdete kteroukoliv trasou, na těžko nebo na lehko, přeji vám pěknou cestu plnou takových zážitků, jaké potřebujete. A kdybyste potřebovali další podrobnosti, klidně napište. 

    Trasu zpracovala Maruška Horáková z Chalupy u Šrámků.


    Jsme Chalupa u Šrámků mezi Moravským krasem a Hanou. Ubytováváme a provázíme. Každý měsíc posíláme 3 tipy na známé i neznámé výlety v Moravském krasu a okolí. Líbí se vám?  Můžete se přihlásit k dalšímu číslu tady. Nebo si prohlédnout starší tipy. A jestli se vám nechce čekat měsíc na další, můžete občas mrknout na náš instagram.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *